-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۷ شهریور ۱۷, شنبه

زمینه برای شروع جنگ جهانی در سوریه فراهم شده است

خبرگزاری فرانسه  در خبری فوری از تهران گزارش داد: در حالیکه روحانی در نشست امروز گفته: مبارزه با تروریسم در ادلب اجتناب ناپذیر است، رئیس جمهور ترکیه نسبت به هرگونه حمله نظامی به این منطقه و وقوع یک فاجعه انسانی و حمام خون هشدار داد.

پوتین هم در نشست تهران گفته: دولت سوریه باید تمامی اراضی این کشور را تحت کنترل خود داشته باشد.

این در حالیست که کاخ سفید واشنگتن با اشاره به احتمال استفاده رژیم اسد از سلاح‌ شیمیایی در این حمله نظامی، دمشق و متحدانش را تهدید کرد که در صورت استفاده از اینگونه سلاح‌ها، با پاسخ سریع واشنگتن مواجه خواهند شد.

رئیس ستاد مشترک ارتش فرانسه نیز رژیم دمشق را تهدید کرد و گفت: نیروهای ما آماده اند در صورت استفاده از سلاح شیمیایی در حمله ادلب، به اهدافی در سوریه حمله کنند.

هشت کشور اروپایی نیز با ابراز نگرانی شدید از آغاز عملیات نظامی در ادلب، رسماً از رژیم تهران و مسکو خواسته‌اند که آتش‌بس در این منطقه را تضمین کنند.

کشورهای بریتانیا، فرانسه، آلمان، بلژیک، لهستان، سوئد، ایتالیا و هلند در اعلامیه‌ای مشترک می‌گویند: تهاجم نظامی گسترده در ادلب جان سه میلیون غیرنظامی – از جمله یک میلیون کودک – را به خطر می‌اندازد.

به گزارش رادیو فرانسه، قرار است که چند ساعت بعد از نشست تهران، شورای امنیت سازمان ملل اجلاسی را برای رسیدگی به وضعیت ادلب برگزار کند. این جلسه به خواستۀ آمریکا تشکیل می‌شود.