-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۷ شهریور ۱۸, یکشنبه

پاسخ تاریخی ایندرا گاندی به لیونید بریژنف

منبع: Free Press Journal
 

 
ایندرا گاندی نخست وزیر پیشین هند در سال ۱۹۸۲ در سفر به مسکو با لیونید بریژنف رهبر شوروی ملاقات کرد. بریژنف به او گفت که اتحاد جماهیر شوروی مایل است نیروهای خود را از افغانستان خارج کند، مگر از چی طریقی می شود قوای شوروی را بیرون کرد؟ بانو گاندی پاسخ داد: آقای دبیر کل، این که نیروهای خود را از افغانستان بیرون می برید، فکر خوبی است. همان گونه که داخل شدید، می توانید از همان را خارج شوید!
 
اشاره: ازین تکه نقل فی البداهه شاید لوده گی بریژنف در ذهن ما متبادر شود. اما این طور نیست. هرقدرتی در افغانستان پایش برسد، گنس وگیج می شود که بعد ازین چطورخواهد شد. خواص این جغرافیا طوری است که هر قدرت بزرگ، همین که پایش به افغانستان رسید، زود تر از میزان محاسبات، راه خروج می پالد. پایه های حضور شوروی هم از لحاظ اقتصادی و هم از منظر بی موازنه گی ناگزیز ائدیولوژیک، ازین جا رفت. تفاوتی که بین خروج شوروی و امریکا ظاهراْ وجود دارد. اولی تاریخ خروج تعیین کرد و رفت؛ مگر دومی، از سعادت تعیین یک تاریخ محروم است و موازنه داخلی امریکا اجازه خروج نمی دهد.