-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۷ مهر ۱, یکشنبه

عمر داوود زی: حکومت طرفدار اخلال پروسه انتخابات است


امیدواریم صندوق های رأی درخانه ها پُر نشوند!عمر داوود زی از رهبران شورای حراست و ثبات درتازه ترین صحبت با شبکه طلوع نیوز، حکومت را به مداخله در کار کمیسیون انتخاباتی متهم کرد و افزود که حکومت به وعده های خود برای ایجاد شفافیت و اجماع سیاسی سازنده عمل نکرده است. 
وی با اشاره به موضع گیری های تهدید آمیز ائتلاف بزرگ نجات، ضمن تائید این که اعتماد برای برگزاری یک انتخابات قابل قبول برای همه اندک است؛ اضافه کرد که اجماع سیاسی موجود جهت انتظام امور انتخاباتی و مقابله با جعالی های احتمالی از سوی حکومت نیز قوی نیست. ایشان گفت هرچند ائتلاف سراسری در تعامل با وضعیت جاری وجود ندارد، ولی در سطح شخصیت های سیاسی اجماع وجود دارد؛ در عوض، راهکار ها از هم متفاوت اند. 

داوود زی توضیح داد: با هر پیشنهادی که برگزاری انتخابات را اخلال نکند، موافقیم؛ زیرا این همان چیزی است که دولت کابل مایل است اتفاق بیفتد تا بار ملامت را به گردن سیاسیون بیاندازد. او در پاسخ به این که چرا از نظر چالش ها و بی اعتمادی ها  به دقیقه نود تقرب کردیم، تصریح کرد که حکومت در سالیان اخیر به هیچ یک از مطالبات احزاب سیاسی گوش شنوا نداشت و از مذاکره و مشورت با احزاب پرهیز کرد. 
داوود زی اعلام کرد که در هر حالت باید انتخابات به تاریخ ۲۸ میزان برگزار شود اما امیدواریم صندوق های رای در خانه ها پر نشوند. با کمره می توان ازین جعل جلوگیری کرد. این کارکمیسیون است. امیدواریم کمیسیون بتواند ما را درین زمینه قناعت دهد. در اراده کمیسیون انتخابات شک نداریمِ؛ هرگاه مشکلی پیش بیاید؛ بی گمان از اثر مداخله دولت خواهد بود. وی به یک نمونه از مداخله دولت در امور کمیسیون انتخابات اشاره کرد و پرسید جلسه کمیسیون انتخابات و نماینده گان احزاب را چرا معاون دوم رییس جمهور برگزار کرد؟ دولت به استقلال کمیسیون انتخابات احترام نمی گذارد. برای ما صلاحیت های قانونی کمیسیون قابل قبول است. 
داوود زی با اشاره به تهدید اخیر جنرال اختر ابراهیمی معاون وزارت داخله برعلیه شماری از جریان های سیاسی گیفت که ما ازین مرحله گذشته ایم که با ملت خود با توپ و تانک برخورد کنیم. اما احزاب هم باید در چهارچوب قانون اساسی خواسته های خویش را مطرح کنند.