-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۷ شهریور ۲۴, شنبه

صرافان وابسته به سپاه پاسداران در سرای شهزاده کابل


دالر؛ همدستی سپاه ایران با جنگ سالاران افغانستان به گزارش تسنیم به نقل از بلومبرگ، دلالان ارز در افغانستان جهت قاچاق ارز در طی ماه برای انتقال دلار به خاک ایران بارها به این کشور سفر می کنند.

در ساختمان سه طبقه بازار سرای شاهزاده در کابل، یک دلال ارز در مغازه ای پر از بسته های اسکناس نشسته و توضیح می دهد که چه گونه او و دیگر دلالان از تاکسی برای حمل چمدان های پر از دالر به ایران از طریق مناطق دور افتاده مرزی اسلام قلعه استفاده می کنند. هر ماه، او حدود 220 هزار دلار در 2 تا 3 سفر به ایران انتقال می دهد.

دلالان افغان معمولا از استان هرات افغانستان به شهر مشهد در ایران سفر می کنند. آنها هر دالر آمریکا را به ۱۲۰ هزار ریال می خرند. به گفته ایمل آشور، سخنگوی بانک مرکزی افغانستان، این دلالان، که ویزای چند بار ورود به ایران را دارند، ریال ایران را با 30 درصد سود در افغانستان می فروشند.

یک دلال دیگر که تعداد زیادی اسکناس ریال روی میزش دارد گفت، دلالان به جای کابل، می توانند ریال را به بهترین قیمت در ایالت های هم مرز با ایران بفروشند. این تجارت بخشی از ۴ میلیارد دلار ارزی است که هر سال از اقتصاد افغانستان خارج می شود.

سیف الدین سیحون، استاد اقتصاد دانشگاه کابل گفت: «متاسفانه، دولت نتوانسته جلوی قاچاق ارز را بگیرد.» وی افزود، جنگ سالاران متنفذ افغانستان از قاچاق ارز به ایران منتفع می شوند.

قاچاق ارز به ایران موجب کمبود دالر آمریکا در افغانستان شده و افت ۳.۵ درصدی ارزش پول ملی افغانستان در ماه جاری را به دنبال داشته است. در روز ۱۳ سپتامبر، هر دالر آمریکا به ۷۶.۳ افغانی رسید، که پایین ترین رقم در طی ۱۵ سال گذشته است. 
اشاره: نرخ دالر تا ۷۹ افغانی هم رسید.