-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۷ مهر ۱۲, پنجشنبه

مشترکات سخنان استاد عطا و حکمت خلیل کرزیعطا نور: ما دنبال یک کاندیدای تکنوکرات مورد حمایت امریکا می گردیم!

استاد عطا نور در گفت و گو با نصیر فیاض در برنامه زنده « تحول» بار دیگر با برگه جمیعت اسلامی بازی را ادامه داده و شکیبایی و پس و پیش رفتن های فرسایشی در زدوبند های سیاسی را کنار نهاد.

 کمتر سیاستگری حاضر می شود درونیات فوق محرم حوادثی را که در اتاق های تماس اتفاق می افتد، بدون ملاحظه نسبت به عواقب سیاسی آن،‌ از پرده برون بیاندازد. 
دکترعبدالله و تمام رقبای سیاسی وی اکنون اندکی نفس راحت از سینه بر می کشند. این که هرگاه «خارجی ها» خود را کنار بکشند ظرف سه روز ارگ را مسخر خواهد کرد، موجب نگرانی یا اعتماد هیچ جریانی را فراهم نمی آورد. نیروی مجهز ۳۵۰ هزار نفری حامی دولت از پایتخت تا مراکز عمده ولایات مستقر اند. غیر از جمیعت اسلامی، نیروی نظامی طالبان و لشکرهای ملیشیایی احزاب و تنظیم های رقیب نیز در صحنه ایستاده اند. 

با این حال، موضع گیری استاد عطا در چنین اوضاع نازک، حکمتی دارد..

به نظر می رسد که استاد عطا از نظر واقعیت های داخلی و منطقه ای به جوانب عمومی امکانات بالقوه و بالفعل درین زمینه نظر دارد و در ضمن، از جبهات طالبان و پشتیبانی روسیه و ایران حداقل در همین مقطع اطمینان حاصل کرده است.

 مهم ترین «پرخچه» خبری در سخنان آقای نور این بود که صبر وطاقت جنرال دوستم درحال ختم شدن است. ارگ او را بار دیگر قرنتین کرده؛ نه اجازه سفر به صفحات شمال دارد؛ نه صلاحیت های معاونت اول ریاست جمهوری برایش مسترد شده و نه چراغ سبزی برای رهایی قوماندان نظام به چشم می خورد. همزاد این سخن، حدیث هشدار حکمت خلیل کرزی می تواند باشد که دو روز پیش گفت:
 کشمکش میان امریکا و روسیه « از اکرائین به سوی افغانستان در حرکت است».

ماه پیش، سرگی لاوروف وزیر خارجه روسیه نیز به مقامات واشنگتن پیام داد که بیائید بر سر افغانستان به یک توافق سیاسی برسیم. تکرار سخنان لاوروف تقریباْ از سوی استاد عطا تکرار شد که گفت: ما دنبال یک تکنوکرات مورد حمایت می گردیم که با وی حکومت تشکیل دهیم.  این پیام، تا کنون دست کم از نظر رسمی، از سوی واشنگتن پاسخ داده نشده، ولی ناگزیر پاسخ داده خواهد شد.