-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۷ آبان ۹, چهارشنبه

پیشنهاد اولیه/ زلمی رسول زعیم انتخاباتی ائتلاف ملی است

بر بنیاد اطلاعی که مولانا عبدالله منتشر کرده، به نقل از افراد شامل در جلسات اخیر ائتلاف بزرگ ملی گفته شده است که:
«هر چند مجالس اخیر ائتلاف نجات افغانستان نتیجه ملموس و واضح در پی نداشت اما توافقاتی از قبل به وقوع پیوسته بود که ایتلاف نجات و به ویژه جمعیت اسلامی در انتخابات ریاست جمهوری سال پیشرو در یک تکت مشترک مشروط هفت نفری شامل میشود.
درآن تکت یک تن پشتون به حیث رئیس جمهور، یک تن تاجیک معاون اول ریاست جمهوری، یک تن هزاره معاون دوم ریاست جمهوری، یک تن تاجیک رئیس اجرائیه وسه تن از سایر اقوام معاونان ریاست اجرائیه میباشند. اعضای تکت متعهد اند که در ظرف مدت زمان سه ماه بعد از تحلیف ریاست جمهوری ؛ لویه جرگه قانون اساسی را دایر میکنند و فصل ریاست اجرائیه با صلاحیت های صدارت عظمی را در آن می گنجانند».
در فهرست بالا، جای ترک تباران ظاهراً مشخص نیست؛ درحالی که حجم آرای ترک تباران تحت فرمان جنرال دوستم در ولایات شمال بسیار چشمگیر است.
کدام سیاستگر پشتون در مسند رهبر انتخاباتی معرفی می شود؟
مطمئناً چنین شخصی، دکترانورالحق احدی نیست؛ حاجی ظاهر قدیر، حمید لالی و همایون همایون هم نیستند.

پیوست به گزارش قبلی،
اطلاعی واصل شد که گزینه ائتلاف ملی، انجنیر رحمت الله نبیل نیست و تا فعلاْ اجماع اکثریتی بالای دکتر زلمی رسول است و بحث های فشرده روی همین مساله در جریان بوده است. رهبران ائتلاف ملی در مباحثات خود اعتراف کرده اند که ما حتی اگر یک کاندیدای مشخص به نماینده گی از سه جریان سیاسی عمده معرفی کنیم و تا مرحله پیروزی هم برسیم، ما را اجازه نخواهند داد که بی درد سر حکومت کنیم. تفسیر این گفت وگو ها این است که رهبران «تنظیمی- قومی» از خیر رسیدن به قدرت گذشته اند و در نهایت امر، دنبال تامین «مصئونیت» در آینده می باشند.
هنوز روشن نیست که توجه جامعه جهانی روی کدام جناح سیاسی متمرکز است. حنیف اتمر مخالف زلمی رسول است و جیلانی پوپل هم وارد کابل شده و فعالیت های شان افزایش یافته است. یونس قانونی تکت معاونیت اول اتمر را در جیب دارد و محقق نیز دنبال یک متحد می گردد.
ظاهراً ائتلاف ملی جز این، راه دیگری برای موقعیت آرایی موثر در برابر کاندیدای شورای حراست و ثبات به رهبری استاد سیاف و محمد عمر داود زی ندارد. هرگاه ائتلاف در گزینش زعامت به یک نتیجۀ کامل دست نیابد؛ رانش تشکیلاتی آن امری حتمی است.