-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۷ مهر ۲۲, یکشنبه

واشنگتن پست: مداخله روسیه در صلح افغانستان نگران کننده است


سفر منطقه ای خلیلزاد/ تشویش امریکا از نفوذ روسیه بالای طالبان  
روزنامه واشنگتن در جریان دیدوبازدید های دکتر خلیلزاد با رهبران طالبان و ضد طالبان و همچنان سران کشور های منطقه، از موضع گیری روسیه نسبت به وضعیت افغانستان ابراز نگرانی نشان داده است. 

به گفته این روزنامه،‌ مقامات کاخ سفید ازین درتشویش اند که مداخلات سری روسیه اگر گفت و گو های صلح با طالبان را کاملاْ مختل نسازد، دست کم انگیزه آنان را  برای پذیرش یک توافق سیاسی کاهش خواهد داد.

یک مقام اداره ترمپ که ترجیحاْ از ذکر نامش خود داری شده به واشنگتن پست گفته است: کاخ سفید ازین نگرانی دارد که فشار و تاثیر روسیه بالای طالبان در گفت و گو های سیاسی نسبت به دیگر کشور های حامی آن ها بیشتر است.

روسیه از ابتدای هجوم امریکا به افغانستان برضد القاعده وطالبان حمایت کرد اما از چند سال به این سو، روسیه از از نتایج ماموریت امریکا در افغانستان نا امید شده است. این طور پیداست که امریکا در نتیجه بمباران های هوایی در  محلات، حمایت مردمان ساکن در مناطق دور دست را از دست داده و کاملاْ همان اشتباهات شوروی در افغانستان را تکرار می کند. رهبران در مسکو ازین نگران اند که امریکا سرگرم ایجاد پایگاه های دایمی در حیاط خلوت جنوبی روسیه است.

سقوط کندز درسپتامبر سال ۲۰۱۵ ضعف رژیم کابل را آشکار کرد. درحال حاضر با ظهور گروه داعش در برابر طالبان که برخلاف آن ها اهداف شان را در داخل قلمرو افغانستان دنبال می کنند نظر همسایه های افغانستان در مورد نقش امریکا درین کشور دگرگون شده است. در نتیجه گسترش افکار داعشی در شمال افغانستان، اردوی روسیه کم روحیه شده بود. ولادیمیر پوتین در سال ۲۰۱۷ برای دفاع از مرز های تاجکستان دربرابر داعش تعهداتی را اعلام کرد.