-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۷ مهر ۲۷, جمعه

احتمال ترور جنرال رازق از سوی طالبان اندک است

طالب، که قرار شایعات آی اس آی و نفرات خود شان، برضد اشغالگران جهاد می کنند؛ پس از میان اسکات میلر و رازق، نفردومی را چطور انتخاب کرد؟

کمتر کسی باور می کند که ترور قویاً مهندسی شدۀ جنرال رازق، آن هم در چهارچوب تدابیر امنیتی پولادین، کار طالبان باشد. اگر فرد نفوذی طالبان یک دروغ نباشد، به آسانی می توانست مهم ترین جنرال امریکا را بزند. چرا که طالبان ظاهراْ برضد خارجی ها جهاد می کنند!

اصلن مشخص نشده که چه کسی تیر اول را شلیک کرده است. با این حال، جلوگیری از شدت عمل رازق علیه طالبان و نواحی مرزی  سپین بولدک، یکی از شروط پاکستان و طالبان در پیش راندن موتور مذاکرات صلح با امریکا بوده است. صفحه رسمی حکومت پاکستان در یادداشت توئتری، حذف رازق را به مردم خود به عنوان «دشمن پاکستان» تبریک گفته است.

اما جنرال رازق در ویدئویی که از خود به یادگار گذاشته، به طور مشخص دکترغنی را متهم به طراحی قتل خود کرده بود. سند به جا مانده، یک گواه عادی، دست دوم و آلوده به شایعه سازی نیست. مستقیم از زبان خودش گفته شده است.
نکته مهم، انتخاب زمان و مکان این ترور است که از منظر جنگ قدرت در سطح داخلی و هم از نظر امنیت منطقه ای بسیار مهم است.
 یکی از اهداف اصلی این هدف گیری تکان دهنده می تواند اخلال مذاکرات صلح بین دکترزلمی خلیلزاد و طالبان و تولید کشمکش داخلی بر سر این موضوع باشد. ملاحظه قضیه ازین زاویه بی مناسبت نیست که امریکا تا کنون هرگز حاضر به حضور در نشست قریب الوقوع مذاکرات صلح در مسکو نشده و به مطالبات مکرر مسکو درین باره پاسخ نداده است. اگر چه حادثه قندهار علی العجاله بر نبرد مخفی قدرت ها دلالت نمی کند؛ اما این عامل مهم بخشی از کل قضیه می تواند باشد.
رُخ دیگر این حادثه، بریدن بازوی «ائتلاف بزرگ ملی» در آستانه انتخابات پر تنش ریاست جمهوری آینده است. یکی از بازنده گان در بازی، حامد کرزی نیز هست.