-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۷ مهر ۲۵, چهارشنبه

۸۰ دالربگیر؛ اگر رای ندادی می کشمت!


در واپسین روزهای رقابت های انتخاباتی، بازار خرید وفروش رای بالا رفته و حتی به خریداری ناظران انتخاباتی شروع کرده اند. مبارزه برای احراز کرسی پارلمان درافغانستان نیز مثل همه کار های دیگر،‌ عجیب و غریب شده است. افغانستان به جای پارلمان صاحب یک مغازه رسمی دادوستد خواهد شد.

بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان می گوید که علاوه بر خریدو فروش رای به وسیله نامزد های پولدار، به خرید ناظران انتخاباتی نیز  شروع کرده اند.  یکی از ناظران که خواست نامش فاش نشود به بی‌بی‌سی گفت که به او ۲۰۰دلار آمریکایی پیشنهاد شده‌است.
او گفت که نامزدها نه تنها نظارت و رای ناظران را می‌خواهند بلکه از آنان خواسته که دیگران را نیز به رای دادن به آنان تشویق کنند.
حدود ۳۴۰ هزار ناظر برانتخابات افغانستان نظارت خواهند کرد که بیشتر آنان مربوط به نامزدهای پارلمانی هستند.
یک نامزد انتخاباتی گفته که دو هزار ناظر استخدام کرده و به هر کدام از آنان هزار تا هفت هزار افغانی ( حدود ۱۴ الی ۶۵ دالر) برای مخارج عادی همان روز می‌پردازد.
یک ناظر دیگر انتخابات در مورد تعامل نامزدها با ناظران گفت، در قبال پرداخت حق‌الزحمه‌ ناظر به نامزد مورد نظر هم رای می‌دهد و هم از روند انتخابات نظارت می‌کند.
این فرد که خواست از او نام برده نشود، گفت که نامزد طرف او یک هزار ناظر دارد که به تمام آنها پول خواهد داد و علاو ه بر آن ۵۰۰ نفر دیگر در بدل پول به او رای خواهند داد. یک ناظر دیگر گفته است که نامزد انتخاباتی مورد نظرش دربرابر هر رای ۸۰ دالر پیشنهاد کرده ولی تاکید کرده که باید به او رای داده شود "در غیر آن به وی شلیک خواهد کرد".