-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۷ مهر ۱۰, سه‌شنبه

بنداژ بایومتریک بر زخم ناسور ائتلاف ملی

درس های تلخ تاریخ انتخابات در افغانستان
کارگیری از سامانه کوچک موسوم به بایومتریک در ثبت و حفظ آمار رأی در انتخابات پیش رو، همه را گنس و گیج کرده؛ خاصتاً این فرزند رازناک تکنالوژی، برای رهبران ائتلاف بزرگ ملی که در طبقه بندی سنی، بخشی از نسل قرن بیستم می باشند؛ به یک تهدید نرم و یک بلای دیجیتالی تبدیل شده است. بحث های زیادی در جریان است و القصه که کمتر کسی از اسرار ناشناخته و هنر های مضاعف بایومتریک سر در می آورد. بایومتریک، از شروط کلیدی ائتلاف ملی بود. حالا شرط آن ها پذیرفته شده؛ اما ابهاماتی که در پسِ این بایومتریک متصور است؛ همه را به انسداد ذهنی مواجه کرده است.
رهبران ائتلاف ملی به این ابزار ها تسلی نمی شوند. آن ها نسبت به کلیت مساله مظنون اند.

سوال این است: اگربایومتریک، هویت صاحب رأی را ثبیت کرده و او از استعمال مکرر رأی جلوگیری می کند؛ این پنج میلیون یا شش میلیون شناسنامه استیکر دار اضافی که توزیع شده، چطور می شود؟
ائتلاف ملی در اعلامیه ای گفته است که هرگونه مخالفت با جریان انگشت نگاری و بایومتریک رای دهندگان در روز انتخابات از سوی حلقات داخلی و برخی منابع خارجی در حکم حمایت از بحران، تایید تقلب و بی نتیجه کردن انتخابات است.

هیچ مرجعی با « جریان انگشت نگاری و بایومتریک» مخالفت نکرده و به هیچ جریانی هم اجازه داده نخواهد شد که تاپه «بی نتیجه» بودن را بر انتخابات بزند. مطمئن باشید. این بوجی از جای دیگری سوراخ است که با گذشت هر روز، ترمیماتش محال شده می رفت. همان هشت میلیون یا چیزی در همان حدود که از روی شناسنامه های استیکر دار شان از بایومتریک بگذرند، سرنوشت انتخابات را قطعی رقم می زند.

 فایده بایومتریک فقط در همین حد است که موانعی را که ائتلاف ملی بر پا کرده و سعی در فلج کردن مراکز کمیسیونی در سراسر کشور داشت؛ از میان برداشته است. ائتلاف ملی ظاهراً تسکین دل یافته، اما نسبت به فرآیند کار، عمیقاً مظنون است و از همین حالا خودش را به یک جور آمد ( نه سیخ بسوزد، نه کباب) آماده می کند.
 ائتلاف ملی در مجموع در تله بایومتریک گیر افتاده و فرصت بازگشت به اعتراضات برهم زننده را از دست داده است.  نظارت از کار شیوه بایومتریک در هزاران مرکز رای دهی و توحید اطلاعات ثقه در بانک مرکزی آراء ( بنا به دلایل مختلف) در توان هیچ کس، به ویژه در توان نفرات ائتلاف ملی نیست. پس ائتلاف ملی، از هزارخانه جنجال های لاینحل آگاه است؛ یا به یک جور آمد وطنی راضی می شود؛ یا احتمالن در مجموع تن به تقدیر خواهد داد.