-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۷ آبان ۶, یکشنبه

درغیاب مسکو، تهران و پکن صلح افغانستان به جایی نمی رسد


بشرا گهر سناتور پیشین پاکستان می گوید که مذاکرات صلح باید با حامیان طالبان انجام شود، نه با خود طالبان. این گروه صرفاْ برای خرابکاری استفاده می شود. 

منبع اطلاع رسانی برینک وایر به نقل از بارنت روبین کارشناس شهیر امریکایی و متخصص امور افغانستان می نویسد که استراتیژی ترمپ در جنوب آسیا و افغانستان دارای نقاط ضعف آشکار بوده و ناکام شده است.

 روبین می گوید:
من به شرح عوامل شکست این استراتیژی دلچسبی ندارم اما باید بگویم که این استراتیژی دارای نقاط ضعف خاصی است که امیدوارم اصلاح شود. روبین گفت: در استراتیژی ترمپ نقش برجسته ای به هند و پاکستان در نظر گرفته شده  نقش ایران  روسیه و به ویژه نقش بسیار مهم چین را از نظر انداخته است. 

روبین با اشاره به مفاد استراتیژی امریکا درافغانستان اظهار داشت که این امر بیش از اندازه بر کارآیی نظامی متمرکز است تا دولت بتواند حاکمیت خود را در کشور و جامعه بگستراند، اما این روش جواب نداد و مقامات اکنون توجه خود را به بخش دیگر یعنی پیشبرد مذاکره سیاسی معطوف کرده اند. 

به باور برنت روبین، امریکا بدون تهران، مسکو و پکن قادر به برپایی صلح و ثبات درافغاستان نیست.
وی توضیح داد: من بیم از آن دارم که هرگاه امریکا برای آوردن صلح یا چیزی شبیه به صلح در افغانستان آن هم بدون حضور ایران، روسیه و چین تلاش هایی را صورت دهد،‌ چنین تلاشی راه به سوی پیروزی باز نخواهد کرد، زیرا هریک ازین کشور ها به خصوص روسیه و ایران برای منافع خویش می توانند دست به هر کاری بزنند. 

در همین حال، بشرا گهر سناتور پیشین پاکستان در کنفرانس هرات گفت که مذاکرات صلح باید با کشورهای حامی طالبان صورت بگیرد نه خود طالبان، زیرا به گفته بشرا گهر، طالبان یک گروه مستقل نیست. وی گفت: ما باید به این مساله توجه کنیم که پشتیبانان مالی طالبان چه مطالباتی دارند و چه کسی در عقب آنان ایستاده است؟ طالبان به نظر من مثل شرمگاه انسان نیست. ازین قرار، باید با حامیان مالی آن ها مذاکره کنیم و آنان را به میز مذاکره بکشانیم و راه هایی برای تغییر پالیسی را پیدا کنیم. طالبان گروهی است که در عملیات خرابکاری از آن ها استفاده می شود و ما باید سعی کنیم از آنان به هدف تامین صلح استفاده کنیم. 
برگردان: گزارشنامه افغانستان