-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۷ مهر ۲۵, چهارشنبه

درصدمین سال استقلال، قصرجبل السراج را بازسازی می کنیم
دکترغنی: پروان به عنوان دروازه آسیای میانه نمونه وحدت ملی افغانستان است.این نکته ای مهم که از زبان دکترغنی شنیده شد، اگر صد سال دیگر هم بگذرد در فکر دکترعبدالله، یونس قانونی و یا مارشال فهیم خطور نمی کرد. دکترغنی، درست به تاریخ ۲۳ میزان یعنی روز به قدرت رسیدن نادرغدار به پروان سفر کرد.
دکترغنی درمحضر مردم پروان گفت: خاصتاً من یک علاقۀ خاص روحی همراه قصر جبل السراج دارم، از خاطری که پدر کلانم دو بار حاکم اعلی شمالی بود و اجازه مکتب استاد خلیلی را از آن رژیم که منع اش کرده بود، بابا کلانم گرفته بود. امروز پس خاطرات جبل السراج به فکرم آمد و تعهد ما این است تا ۲۸ اسد سال ۱۳۹۸ که سال صدم استقلال ماست، قصر جبل السراج به مردم پروان و مردم افغانستان دوباره هدیه می‌شود و مخصوصاً به زنان پروان من وعده کردیم که هفتۀ دو روز، قصر و پارک جبل السراج در اختیار زنان پروان قرار می گیرد و انشاءالله تعالی قسمی که جناب والی صاحب گفتند، یکی از نقاطی خواهد بود که مرکز توریزم منطقه یی، ملی و بین المللی انشاءالله و تعالی خواهد شد. خواستۀ تان در قسمت سرک دو راهی بگرام- جبل‌السراج دیروز در کمیسیون تدارکات من شخصاً بررسی کردیم، یک هفته بکار است که قرارداد نهایی شود و شاهد شروع کار که انتظارش را داشتید، به صورت اساسی خواهید بود.

 دکتر غنی افزود: پروان متعهد به تحکیم ثبات و تحکیم نظام است، پروان خود را خارج نظام نمی‌بیند، پروان آیندۀ خود را در یک نظام افغانستان‌شمول و مردم‌سالار افغان می‌بیند. پروان نمونۀ وحدت ملی افغانستان است، وحدت ملی سرتاسری افغانستان را می‌خواهد. پروان دیدگاه ملی و منطقه‌یی دارد، امروز پروان می‌فهمد که یکی از دروازه های مهم آسیای مرکزی است. از این جهت پروان تنها در چهارچوب پروان فکر نمی‌کند و علاوه بر افغانستان‌شمول بودن، پروان بالای آسیای مرکزی، هند، عربستان سعودی، تمام شرکای عمده ما، از نگاه تجارت، از نگاه صادرات و از نگاه روابط فکر می‌کند و از این جهت، پروان باید بداند که آینده اش با گذشته اش فرق دارد، با گذشته دور اش مشابه است، از خاطری که ابن بطوطه وقتی که به پروان آمد، هنوز هم نام پروان، پروان بود و در آن وقت هم، مرکز علم بود. خانۀ امام اعظم، خانۀ روشنایی دین است، خانۀ جهاد است و خانۀ افتخار افغانستان است.