-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۷ آبان ۴, جمعه

نصب راکت های سکاد در مشهد هم مرز با افغانستان

 نصب سامانه دفاع موشکی اس-۳۰۰ و دستگاه‌های پیشرفته راداری در فرودگاه مشهد 
به نوشته سایت سوئیسی اویتسر ویژه مسائل نظامی، ایران در سه مناسبت اقدام به نصب سامانه پیشرفته روسی دفاع موشکی اس-۳۰۰ میان سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ کرده که هر سه آن‌ها با سفر علی خامنه‌ای رهبر ایران هم‌زمان بود.

به نوشته این سایت سوئیسی، قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا وابسته به سپاه پاسداران، اقدام به ساخت پایگاه موشکی جدید در شمال فرودگاه مشهد کرده است.

برای اولین بار سامانه دفاع موشکی اس- ۳۰۰ از ماه جنوری تا جون ۲۰۱۷ در مشهد نصب شد. آن هنگام خامنه‌ای با مسئولان قضایی ایران در مشهد دیدار کرد.

بار دوم میان ماه‌های مارچ و آوریل سال ۲۰۱۸ این سامانه در مشهد نصب شد. آن زمان خامنه‌ای به مناسبت عید نوروز در مشهد سخنرانی و در همان شهر با اعضای مجلس خبرگان، دیدار و گفت‌وگو کرد.

سامانه دفاع موشکی اس-۳۰۰ بار سوم ماه‌های ژوئیه و اوت ۲۰۱۸ در مشهد نصب شد. این بار خامنه‌ای برای غبار روبی از مزار امام رضا به این شهر سفر کرده بود.

تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد که دو سکو و تعدادی از رادارهای این سامانه در مشهد نصب شده است.

در تمام مناسبت‌ها، سامانه موسکی از پایگاهش در فرودگاه مهراباد در غرب تهران از راه اتوبان به مشهد منقل شد.

علاوه بر تهران، در مناطقی دیگر از جمله بوشهر و اصفهان هم سامانه دفاع موشکی اس-۳۰۰ نصب شده است.

شهر مشهد در شمال شرق ایران و در فاصله ۷۵ و ۱۷۵ کیلومتری مرز ترکمنستان و افغانستان واقع است. برد موشک‌های دفاع موشکی اس-۳۰۰ که موشک‌هایی زمین به هوا است، ۲۰۰ کیلومتر است.