-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۷ مهر ۱۱, چهارشنبه

حکمت خلیل کرزی: اختلاف روسیه و امریکا از اکرائین به طرف افغانستان در حرکت است

هشدار بلند ترین مقام دستگاه دپلوماسی حکومت کابل
حکمت خلیل کرزی معین سیاسی وزارت امور خارجه امروز در نشست نهاد مطالعات حقوقی و سیاسی افغانستان از افزایش اختلاف‌ها میان امریکا و روسیه در افغانستان هشدار داد.

به گزارش طلوع، در این نشست که در باره سیاست‌های خارجی افغانستان و راه‌های رسیدن به صلح برگزار شده بود، کرزی گفت که اختلاف‌های امریکا و روسیه از اوکرایین به سوی افغانستان در حرکت است و اگر این رقابت‌ها رسمی شوند، برای افغانستان پی‌آمدهای زیان باری خواهد داشت.

حکمت خلیل کرزی، معین سیاسی وزارت امور خارجه، گفت: «این اختلافات آهسته، آهسته از اوکراین به طرف افغانستان روان است و هر زمانی‌که این اختلافات به گونه رسمی آغاز شود، برای افغانستان حالت بد خواهد داشت.»

کرزی افزود: «ما باید از چین توقع نداشته باشیم که بر پاکستان فشار بیاورد، چرا که این یک توقع بی‌جا است. همو تفکیک منفعت چین را از پاکستان و با خود درک کنیم.»

در همین حال، سفیر هند در کابل از جامعه جهانی می‌خواهد که بر کشورهای پشتیبان هراس‌افگنی فشار بیاورد.

وینی کمار، سفیر هند در کابل، گفت: «نخستین موردی که همه روی آن باید توافق داشته باشیم، این است که از پشتیبانی هراس‌افگنی دست برداشته شود. جامعه جهانی باید بر کشورهای پشتیبان هراس افگنی فشار بیاورد تا از این کار دست بردارند.

مسعود ترشتوال، سخنگوی شورای حراست و ثبات، گفت: «صلح به یک سرآب به مردم افغانستان تبدیل شده است، هر باری که ما شعار صلح را می‌دهیم، قربانی مان در راه صلح بیشتر می‌شود.»