-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۷ آبان ۱۹, شنبه

تحریم‌ها؛ کارشناس: آمریکا به دنبال چیست؟

کشوری که ۷۰۰ تن از افراد بلند پایه اش تحریم شده، چطور می تواند توجه دیگر کشور ها را به خود جلب کند!

یک تحلیلگر مسائل بین الملل در تهران در باره تحریم های جدید گفت: آمریکایی‌ها می‌خواهند در نگاه کشور‌های دیگر، ایران را یک کشور ورشکسته نشان دهند. کشور‌های دیگر هم ظواهر را می‌بینند. یعنی می‌بینند که جمهوری اسلامی هفت صد مسئولش تحریم شده است و به این نتیجه می‌رسند که بهتر است با ما وارد معامله نشوند. این بر روی مسائل داخلی بسیار تاثیر خواهد داشت. زیرا قاعدتا با گسترش این دیدگاه سطح معاملات ایران هم کاهش پیدا می‌کند و زمینه ساز بروز مشکلات در داخل کشور می‌شود.

علی خرم در خصوص چشم انداز تحریم‌ها و اینکه آیا جمهوری اسلامی در نهایت تن به مذاکره خواهد داد گفت: من مدتی قبل هم در مصاحبه‌های خود عنوان کرده بودم که بهتر است یک کانال ارتباطی میان تهران و دولت آمریکا ایجاد شود. واقعیت این است که اگر ما چند ماه پیش وارد مذاکره می‌شدیم از موضع قدرت می‌توانستیم پای میز بشینیم. اما هر چه جلوتر برویم این موضع قدرت کاهش پیدا می‌کند.

در همین حال حسین موسویان، مذاکره کننده پیشین هسته‌ای در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی آرتی روسیه در لندن با نگرانی گفت: اکنون آمریکا دو هدف از تحریم های جدید علیه جمهوری اسلامی را دنبال می کند، اول، فروپاشی کامل اقتصاد و دوم، تغییر رژیم در ایران است.