-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۷ آذر ۲, جمعه

کِشتی صلح دکتر خلیلزاد غریق امواج شده است

نرمش اولیه در موضع طالبان از بین رفته و تنش بین قدرت ها پروسه سازش را از نفس انداخته است. نشانه های شکست مذاکرات صلح بین طالب و امریکا از زبان ترمپ بیرون زد. دکترخلیلزاد پیش ازین تا سرحد تعلیق انتخابات ریاست جمهوری، تشکیل حکومت مؤقت به رهبری ستار سیرت – از بانیان بارز قرائت فقهی اسلام پیچیده در قصص- پیش رفته بود. وی حتی از حصول یک توافق در ظرف شش ماه آینده با گروه طالب یاد آور شده بود.

اکنون خلیلزاد در دیدار با حنیف اتمر مشاور قبلی شورای امنیت ملی از گفتار های قبلی خود یک قلم انکار کرده و گفته است که وی با هیچ جناح در مورد ایجاد حکومت مؤقت قبل از انتخابات بحث نکرده و از انتخابات در زمان معین آن حمایت می‌کند.

رئیس جمهور امریکا نیز نسبت به احتمال دستیابی به یک سازش ابراز تردید کرده است. یعنی، قامت مذاکرات وطراحی یک طرفه از سوی امریکا از چند جا درهم شکسته است. چه مرجعی ممکن است فرآیند مذاکرات یک طرفه امریکا با طالب را اخلال کرده باشد؟
صحنه گردان تئاتر صلح مستقیم با طالبان، چهار کشور کلیدی منطقه ( روسیه، پاکستان، ایران و چین) هستند؛ آن ها درساختن نظام سیاسی آینده افغانستان در قبال تصامیم امریکا و ناتو جبهه یی نیمه اعلام شده و نیمه سری آراسته و به گرفتن امتیازات گذرا حاضر به تعامل نیستند.
درسطح داخلی، احمد ولی مسعود از کاندیدان ریاست جمهوری نخستین کسی بود که با نحوۀ اقدامات خلیلزاد صریحاً به مخالفت برخاست. ولی مسعود که رهبری جریان وفاق ملی را نیز به عهده دارد، با انتقاد از مآموریت تک مسیرۀ خلیلزاد گفته است که «طرح آقای خلیلزاد در پشت در های بسته در خارج از کشور و با نشست های نمایشی نیم ساعته با جمعی از رهبران داخل کشور و موضع گیری های چندگانه، مردم ما را نگران ساخته، قطب بندی های داخلی را بیشتر خواهد ساخت و به رقابت های منطقه ای دامن خواهد زد و هیچگاهی به صلح پایدار نخواهد انجامید.