-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۷ آبان ۱۴, دوشنبه

رد پای کابل و قوای امریکایی در کشتن سمیع الحق


وزارت خارجه پاکستان می گوید که مولانا هیچ نقشی در پروسه صلح افغانستان نداشت.مقامات پاکستان نسبت به مرگ سمیع الحق به طور مرموزی ساکت و سرد اند؛ اما رهبران طالبان و فرزند سمیع الحق پیوسته افاده می دهند که مرگ «پدر معنوی طالبان» باعث تشدید جنگ افغانستان خواهد شد. تفسیر این پیام ها این است که امریکا و کابل در مرگ وی دست دارند. 

آن ها به چی استناد می کنند؟

حضرت عمر زاخیل وال در اواخر ماه میزان ۱۳۹۶در مدرسۀ اکوره ختک تحت رهبری سمیع الحق با وی دیدار کرد.  
پیش از آن در ماه دلو ۱۳۹۵ صحبت تلفنی دکترغنی با سمیع الحق انجام گرفته بود. همچنان زاخیل وال درهمین تاریخ نیز با او دیدار داشته بود. رئیس جمهوری افغانستان از مولانا سمیع الحق به عنوان شخصیت معنوی طالبان و یک چهره قابل احترام نزد ملت افغان نام برده بود؛ اما مولانا گفته بود که دولت و مردم افغانستان باید خود را از نیروهای خارجی مستقر در این کشور جدا کنند.
درمحافل کابل، نظراتی مطرح می شود که در بحث پیشبرد روند صلح، مرگ جنرال رازق در افغانستان و مرگ مولانا سمیع در پاکستان بخشی از تدابیر تازه در برداشتن گام های جدی تر برای یک معامله بزرگ بین امریکا و پاکستان است. موضع گیری حکومت پاکستان درین رابطه سوال برانگیز است. دکترفیصل پیشین وزارت خارجه پاکستان به خبرنگار نیوز انترنیشنل گفته است که در رابطه به نقش مولانا سمیع الحق در پروسه صلح افغانستان کدام سندی در دست نیست. وی گفت گمانه زنی غلطی در پاکستان به ارتباط نقش مولانا در صلح افغانستان وجود دارد. 

اکنون نیوز انترنیشنل،‌ چاپ پاکستان خبر داده است که ماه گذشته نیز یک هیات آمده از کابل با سمیع الحق در دارالعلوم حقانیه در مورد نقش وی در برقراری صلح افغانستان ملاقات کرده و مولانا بازهم در همان دیدار نیروهای بین المللی را متهم کرده که خواستار اعاده صلح در افغانستان نیستند. 
میشل گوگلمان کارشناس امور آسیای جنوبی در اندیشکده ویلسن می گوید که مرگ سمیع الحق در پروسه ایجاد صلح در افغانستان یک ضایعه است و روند مذاکرات صلح بیش از پیش دشوار خواهد شد. 
به حواله یک روزنامه عربی،‌ خبر مرگ مولانا با استقبال کارکنان سفارت افغانستان در واشنگتن رو به رو شده است. چنان چه مجید قرار نماینده فرهنگی سفارت در نمایه شخصی فیس بوک خود مرگ او را به همه تبریک گفت. 

رستم شاه مومند دپلومات پیشین پاکستان میگوید که طالبان درحال حاضر با کشور های چین، روسیه و امریکا در دوحه در معامله مستقیم قرار دارند.