-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۷ آبان ۲۲, سه‌شنبه

تعویق انتخابات، بعد از موافقه اردوگاه «ضد طالب» مطرح شده


اگر امریکا تصمیم به تعویق انتخابات بگیرد، دکترغنی چه کاره است؟


پیشنهاد خلیلزاد در رابطه به تاخیر در برگزاری انتخابات ریاست جمهوری برای آن است که زدوبند ها میان طالبان و امریکا به وساطت پاکستان و عربستان سعودی و ترکیه به نتیجه برسد. طالبان اکنون عامل اصلی در برگزاری یا عدم برگزاری انتخابات به حساب می رود و این طرحی من درآوردی و یک جانبه نیست. تمام رهبران جهادی ساکن کابل و شمال از آن حمایت می کنند؛ هرچند مصلحتاً آشکارا چیزی نمی گویند.

گمانه زنی هایی بود که ارگ، به عبارت دیگر- همان دکترغنی «منفرد»- با این طرح امریکا و خلیلزاد و اجماع عربستان و پاکستان گردن شخی نشان می دهد. حتی اعلامیه یی درجه دو ( از زبان مرتضوی) انتشار داده اند که « افغانستان به اساس قانون اساسی کشور و تاریخ تعيين شده از طرف کمیسیون مستقل انتخابات برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۸ کاملا متعهد است.  تداوم در پروسه مردم سالاری لازمی است و هیچ گزینه دیگر بجز خواست و اراده مردم افغانستان که در قانون اساسی کشور صراحت دارد قابل قبول نیست».

اما این سنگ اندازی لفظی هیچ اهمیتی ندارد و پوچ است. در گیرودار های تماس های مخفی سیاسی از قطر تا اسلام آباد و از مشوره های خلیلزاد با رهبران «ضد طالبان» درکابل، دولت کابل غیر حاضر دایمی حساب شده است. طالب به دکترغنی حاضر به صحبت نیست و خلیلزاد به نماینده گی از امریکا در میدان افغانستان بازی می کند.