-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۷ آذر ۸, پنجشنبه

پروسه صلح خلیلزاد به اثر فشار هند و روسیه معطل شده است

دونالد ترمپ با اشاره سر بسته به انکشافات پشت پرده صرفاْ افاده داد که منتظر نتایج مذاکرات صلح با طالبان است.
دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در گفت‌وگو با روزنامه واشنگتن پست درباره ادامه حضور آمریکا در افغانستان پس از۱۷ سال گفت: آمریکا بر مبنای مشاوره کارشناسان همچنان در افغانستان باقی مانده است که معتقدند اگر در افغانستان حضور نداشته باشیم، مبارزه به داخل آمریکا کشیده می‌شود.

رییس جمهور آمریکا افزود، آمریکا با طالبان در حال مذاکره بر سر صلح است و باید منتظر نتیجه این مذاکرات ماند و هنوز برای صحبت درباره نتیجه این مذاکرات صلح بسیار زود است. اما گزارش های تحلیل شده ( مطابق قواعد عملیات مخفی) نشان می دهد که بعد از ترور جنرال رازق که همزمان با شروع مذاکرات دکترخلیلزاد با رهبران طالبان اتفاق افتاد، روند رسیدن به یک توافق با طالبان برعلاوه نفوذ ایران- روسیه، بر اثر فشار های هندوستان متوقف شده است. هند، روابطی نیرومند و زنده با جنرال رازق داشت و با شروع مذاکرات مستقیم امریکا و طالب، بیم آن می رفت که شاید سهم قوی در حکومت آینده افغانستان به طیف افراطی رهبریت طالبان که مستقیم از سوی آی اس آی رهبری می شوند؛ اختصاص یابد؛ هند با این اقدامات یک سویه به طور کامل مخالف است.
اکنون گزارش های رسمی ناشده دررابطه به پیشرفت مذاکرات میان قدرت های دخیل در بحران افغانستان درسطح منطقه بر سر طالبان تا اندازه ای حاصل شده است. به خصوص بین هند و پاکستان توافقاتی حاصل شده است که رهبران کاملن وابسته به آی اس آی نباید بخشی از ارکان رهبری دولت آینده افغانستان باشند.

این انکشاف تازه میان روسیه، ایران، پاکستان و هند، و همچنان هند و روسیه، یک رشته توافقات اولیه را نشان می دهد که کدام یک از هسته های رهبری طالبان در ساختار حکومت آینده در افغانستان مدغم شوند. نفوذ و لنگر هند در افغانستان پیوسته درحال افزایش است و هرگز اجازه نمی دهد که طالبان تحت رهبری پاکستان ( به ویژه شاخه آی اس آی) جایگاه کلیدی در ساختار حکومت آینده افغانستان احراز کند.
بنا برین، هندی ها در مذاکره با روس ها و ایرانی ها، از حضور پر رنگ طالبانی که بیشتر با روسیه و ایران نزدیکی دارند؛ محتاطانه استقبال کرده است.