-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۷ آذر ۸, پنجشنبه

مغالطه گویی در باره بازی غنی- ترمپ درافغانستان


کمپاین انتخاباتی دکترغنی با سوء استفاده از تریبیون جهانیدکترغنی برای کمپاین انتخاباتی از تریبیون کنفرانس ژنیو بهره برد و اظهار داشت که یک مرحله از کار های صلح صورت گرفته و در مرحله بعدی اش لازم که وی پنج سال دیگر در قدرت بماند. او به خاطر رنگمالی بیشتر قضیه به دونالد ترمپ صفایی داد و گفت:

«ساختار و مکانیسم‌هایی را برای دستیابی به توافق صلح ایجاد کرده‌ایم. ما وارد مرحله بعدی روند صلح می‌شویم. استراتژی جدید آمریکا که توسط دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا در تابستان گذشته اعلام شد، باعث تغییر بازی در مذاکرات صلح افغانستان شد. این استراتژی باعث تمرکز بر دستیابی به اعتماد به نفس و اصلاحات در افغانستان شد. این استراتژی یک استراتژی بر مبنای شرایط است.»
معلوم نیست که چه تغییری در بازی روی داده؟ ما که شاهدیم، زمینه سازی گسترده در میدان جنگ وسیاست برای طالبان در دست انجام است. اگر این تغییر بازی باشد، این خطر وجود دارد که بازی های دیگری از مسیر های دیگر، این بازی ترمپ- غنی را تغییر دهند. تغییرات خونبار در دوره زمانداری غنی بسیار وحشتناک بودند. سطح تلفات به شدت بالا رفته و هر خانه به اثر بذل مساعی غنی به انباری از باروت حساسیت های قومی تبدیل شده است. تغییر بازی غنی این است. غنی بهتر است بگوید که در تقابل خونبار کنونی، بازی عوض شده؛ نه این که تغییری مثبت به سود منافع ملی افغانستان رونما شده باشد.
اما ترمپ چندان کاری به غنی و بقای او ندارد. یک بارهم او را به کاخ سفید دعوت نکرده و بازی در سطح بالاتر از غنی در جریان است.