-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۷ آبان ۱۰, پنجشنبه

انتشار «مسعود درنبرد استخباراتی» به همت «بنیاد مسعود» در تاجکستان

تاجیکستان-اوّلین خواننده
«مسعود در نبرد استخباراتی»‌


کوتاهه ای از قلم مترجم کتاب فخرالدین خالبک


«مسعود در نبرد استخباراتی»- کتاب رزّاق مامون، روزنامه‌نگار و نویسنده معروف افغانستان با ابتکار بنیاد شهید مسعود در دوشنبه به چاپ رسید. 
 این کتاب از مبارزه‌های استخباراتی احمدشاه مسعود، قهرمان ملّی افغانستان با خدمات جاسوسی اتّحاد شوروی  (کمیتة امنیت دولتی (ک گ ب) و ریاست اکتشاف دولتی (گ ر و) ، پاکستان (سازمان اطّلاعاتی پاکستان (isi) ، رژیم کمونیستی کابل (خاد) ، همچنین حزب اسلامی گلب‌الدّین حکمتیار، طالبان و «القاعده» قصّه می‌کند، که در زمان جهاد علیه شوروی  و مقاومت علیه طالبان و تروریزم بین المللی اتّفاق افتاده‌اند و نبوغ او در جنگهای مخفی را

به نمایش می‌گذارد.
 علیه« شیر پنجشیر» بیش از ۶۰۰ برنامه ترور طرح ریزی شده بود، که او با مهارت و استعداد ویژه آنها را به ساده گی ردیابی کرد و جان به سلامت برد، به استثنای یک عملیات تروریستی، که۹ سپتامبر سال ۲۰۰۱ به زنده گی او خاتمه بخشید.
 کتاب از سوی هفته‌نامه « سمک» مرکز تحقیقات تاجیکستان از خط فارسی به سیریلّیک برگردان شده، سرمایه‌گذاری آن را احمد ولی مسعود، رئیس بنیاد شهید مسعود انجام داده است.  
 «مسعود در نبرد استخباراتی»هرچند با خط فارسی نوشته شده است، ( به استثنای دو بار نشر درکابل و نشر الکترونیک) در خارج از افغانستان نشر نشده و اوّلین بار در تاجیکستان به خط سیریلّیک چاپ می‌شود و برای دایره وسیع خوانندگان پیش‌بینی شده است.
 رزّاق مامون، نویسنده و روزنامه‌نگار تاجیک افغانستان، ۲۷ دسامبر سال ۱۹۶۴ در شهر کابل تولد شده است. در سن ۱۶ - سالگی با اتّهام همکاری با مخالفین بیش از ۷ سال عمر خود را در زندان رژیم کمونیستی کابل گذرانده است.
 از سال ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۵ت سرمحرر« هفته‌نامة کابل» بود، که از سوی احمدشاه مسعود سرمایه‌گذاری می‌شد.  جمعاْ ده سال در بخش فارسی بی بی سی و رادیو«آزادی» در پاکستان و کابل کار کرده است. در پی یک توطئه داخلی از کار رادیو آزادی کنار رفت. مجری«گفتمان»، یک برنامه معروف در شبکه دیداری «طلوع» بود. از سال ۲۰۰۶تا ۲۰۰۷ سردبیر هفته‌نامه و سپس روزنامه «پیمان» بود.
 مؤلف کتاب های«عصر خودکُشی»، «خاطرات صاحبخانه»، «حق پادشاهی»، «دستنویس های مرد کابلی»، «یادداشتهای سیاسی»، «احمد ظاهر چگونه ترور شد؟»، «مسعود در نبرد استخباراتی»، “وقایع اتّفاقیه»، « تکنوکرات های مسلح»، «نگاه مخفی»، «راز خوابیده: اسرار مرگ دکتر نجیب‌الله»، «راز خوابیده ۲: معمّای مرگ فاروق یعقوبی»، “« بازی باخته شده»، «ببرهای مهربان»، نمایشنامه‌های« افشین استروشن»، «عبدالخالق»، «زلزله» و غیره می‌باشد.
 در تاجیکستان از جمله کتابهای رزّاق مامون«احمد ظاهر چگونه ترور شد؟» (هفته‌نامه «فرژ»، سال ۲۰۰۷) و«مسعود در نبرد استخباراتی» (هفته‌نامه «سمک»، سالهای ۲۰۱۶-۱۷ به نشر رسیده‌اند.
« ردّ پایی فرعون: نقش ایران در ترور احمدشاه مسعود» معروفترین کتاب رزّاق مامون است، که سرنوشت او را تغییر داد. ماه ژانویه سال 2011 به روی او اسید (تیزاب) پاشیدند. مامون مجبور شد کابل را به قصد هند ترک کند. حالا در استرالیا زندگی می‌کند.