-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۷ آذر ۱۲, دوشنبه

بحران سرمایه داری در فرانسه عود کرد

تظاهرات پاریس بیشتر به شورش شباهت داشت.
اشاره: فرانسه ضعیف ترین حلقه اقتصادی در زنجیره اروپای غربی است. منابع ته کشیده و کمبود مواد خام در حال افزایش است.

روز شنبه خشم معترضان در پاریس و دیگر نقاط فرانسه ابعاد جدیدی یافت (فیلم زیر). خبرگزاری رویترز در گزارشی که از پاریس ارسال کرده از احتمال برقراری وضعیت فوق‌العاده خبر داده است.

گزارش رادیو فرانسه: حرکت اعتراضی نسبتاً آرام "جلیقه زردها" که از سه هفته پیش در فرانسه آغاز شده بود، شنبه اول دسامبر با خشونتی بی‌سابقه همراه شد و بسیاری را شگفت‌زده کرد. افراط گرایانی از چپ و راست، همراه به تخریب‌کنندگان حرفه‌ای توانستند از تظاهرات "جلیقه زردها" سوءاستفاده نمایند و با نفوذ در صفوف آنان شرایطی را به وجود آوردند که بیشتر به شورش شباهت داشت. تظاهرات خشونت‌بار، آشوب و هرج و مرج ‌ در برخی از مناطق معروف پاریس از جمله میدان معروف "شارل دوُگل اِتوال" و خیابان‌های اطراف خیابان "شانزه‌لیزه" به حدی گسترش یافت که به تعبیر برخی از تحلیگران فرانسوی، شرایط مشاهده‌شده بیشتر به شرایط شورش و یا انقلاب شباهت داشت.

۶۶ هزار نیروی پلیس و ژاندارمری مسئولیت برپایی نظم در میان ۶۵ هزار معترض را در سراسر کشور برعهده داشتند؛ با این حال در برخی از نقاط فرانسه خصوصاً در مناطقی از پاریس، تظاهرات به خشونت کشیده شد و کنترل اوضاع از دست نیروهای انتظامی خارج شد.

جنبش "جلیقه زردها" که ابتدا در اعتراض به وضع مالیات بر سوخت‌های فسیلی و افزایش قیمت بنزین و گازوئیل شکل گرفت، اینک دامنه گسترده‌تری به خود گرفته و تجلی اعتراض و خشم مردمی است که طی سال‌های اخیر بیشترین فشارهای اقتصادی را بر گردن خود لمس کرده و خواهان عدالت اقتصادی در کشور هستند. در این راستا، اقشار متوسط جامعه که روز بروز قدرت خریدشان پایین می‌آید و سخت‌تر از گذشته روزگار را می‌گذرانند، در سراسر فرانسه به این جنبش پیوسته و خواهان اصلاح وضعیت اقتصادی و برکناری دولت کنونی هستند.