-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۷ آذر ۱۳, سه‌شنبه

نادری: خطر تکرار کنفرانس بن به وجود آمده است


نکته نظرات نادر « نادری» در روزنامه واشنگتن پست

هدف روسیه، تقویت موضع طالبان در مذاکرات استنادرنادری می نویسد: به نظر نمی رسد که گروه طالبان هنوز این مساله را درک کرده باشد که جامعه افغانستان از زمان پایان رژیم آن ها با چه تغییراتی عمیق به ویژه در زمینه فعالیت های دموکراتیک و حقوق زنان سروکار داشته است.

 در رابطه به مشارکت روسیه در مذاکرات صلح افغانستان یک رشته گمانی زنی هایی وجود دارد مگر این طور پیداست که هدف از طرحی که آن ها برای طالبان ترتیب داده اند این است که نقش طالبان را در مذاکرات نوبتی آینده تقویت کند. 

تشنه گی مردم افغانستان به صلح نباید ما را در موقعیتی قرار دهد تا به کمتر از آن چه در اثر دگرگونی سالیان اخیر به آن دست یافته ایم، بسنده کنیم. 

مذاکرات صلح نباید در اثر ضرب الاجل های سرسری نماینده امریکا ( دکترخلیلزاد) به جلو رانده شود. 

تاریخ، درس آموز است. اداره ریچارد نیکسون در اوایل دهه هفتاد میلادی متعهد شد که به جنگ امریکا و ویتنام نقطه پایان بگذارد، یک راهبرد سری موسوم به «فاصله مناسب» را دنبال می کرد که ظرف یک یا دو سال قبل از سقوط ویتنام جنوبی قوای خود را از آن جا خارج کند. بنا برین، شتاب زده گی  برای رسیدن صلح با طالبان بدون کار مستمر برای حل وفصل بحران جاری می تواند برای افغانستان فاجعه بار باشد.

نادری با نگاهی به نخستین کنفرانس ایجاد حکومت در بن پس از اسقاط اداره طالبان می گوید:‌ من در آن جلسه شاید یک فرایند شتابزده جهت دستیابی به یک هدف کوتاه مدت بودم که تلاش های نماینده گان حاضر در کنفرانس برای رسیدن به یک راه حل جامع و پایدار را تضعیف می کرد. ما اکنون در تیررس خطر همان فرآیند بن هستیم، با این تفاوت که این بار طالبان در برنامه شامل می باشند.
چنین رویکرد متلاشی کننده  موضع دولت افغانستان و ایالات متحد امریکا را تضعیف کرده و طالبان را به مقاومت بیشتر در برابر حل صلح آمیز و مذاکره جسور تر خواهد ساخت. هدف از مذاکرات با طالبان برای افغانستان و امریکا باید ایجاد فرآیندی باشد که از دگرگونی های انجام شده در کشور ما حراست به عمل آورد نه آن که ما را دو باره به اوضاع تیره و تار هجده سال پرتاب کند. برای رسیدن به شرایط مطلوب، راه اندازی انتخابات ریاست جمهور در اوایل بهار سال آینده و دادن صلاحیت های لازم برای حکومت کابل برای پیشبرد مذاکرات صلح امری لازمی است.