-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۷ آذر ۲۹, پنجشنبه

خروج از سوریه در افغانستان قابل تکرار است/ رویکرد امریکا در حال تغییر است

مقام‌های پنتاگون سعی کرده‌اند آقای ترامپ را قانع کنند که دستور خروج از سوریه را صادر نکند. آنها استدلال کرده‌اند چنین کاری، زمینه را برای نفوذ روسیه و ایران در سوریه مهیا خواهد کرد. بحث خروج از افغانستان نیز درکاخ سفید کش و گیرهای سختی را ایجاد خواهد کرد. این طور به نظر می رسد که امریکایی ها نتایج مطالعات شان را در افغانستان بازبینی می کنند. نتیجه این است که هرگاه بعد از خروج امریکا قدرت اصلی سیاسی به طالبان واگذار شود، خطر پر کردن خلاء در افغانستان به اثر غیابت امریکا ازین کشور، کمتر از آن است که اکثریت مسوولان و ناظران امریکا از آن بیم ناک اند. طالبان هیچ گاه به روسیه و ایران به حیث یک متحد باقی نمی ماند. تجربه اثبات کرده است که طالبان حتی از اوامر پاکستان نیز در صورتی که احساس قدرت کند؛ پیروی نمی کند. جنگ بر سر بن لادن بهترین مثال است.
امریکایی ها بعد از خروج از افغانستان بهتر می توانند به ایران و روسیه به وسیله طالبان مستقر در کابل ضربه وارد کنند. آن ها اکنون سعی دارند که مجاهدین و طالبان را دریک نظام مشترک مدغم کنند. چالش اصلی در نبرد دپلوماتیک این است که پایگاه های امریکا توافقی شکل بگیرد که پایگاه های امریکا در افغانستان باقی بمانند.