-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۷ آذر ۲۹, پنجشنبه

خلیلزاد با رهبران شبکه حقانی دیدار کرد

خلیلزاد خواستار رهایی دو استاد ربوده شدۀ دانشگاه امریکایی و شبکه حقانی خواهان رهایی انس حقانی شده است. 
به حواله میلیتاری تایمز، به نقل از یک سخنگوی طالبان، در آخرین دیدار زلمی خلیلزاد با رهبران طالبان قبل از رفتن به کابل گفت و گو ها مشخصاً بر خروج اردوی امریکا و ناتو، مبادله زندانیان و توقف حملات علیه غیر نظامیان به وسیله نیروهای امنیتی افغانستان متمرکز بوده است.

دکترخلیلزاد درپایان روز چهارشنبه در راه بازگشت به کابل در پاکستان با جنرال قمربجوا لوی درستیز پاکستان نیز دیدار کرد و در برگه تویتر خود نوشت که گفت و گوهایش با طالبان «سازنده» بود.

 خلیلزاد گفت امیدوار است قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان یک پیمان نامه «نقشه راه» به دست آید. 
درین حال یک سخنگوی طالبان که از ذکر نامش پرهیز کرد، درگفت وگو با ملیتاری تایمز فاش کرد که که برای نخستین بار هیأت امریکایی با سه تن از رهبران شبکه حقانی هریک حافظ یحیی، سعدالله حماس و دکترفقیر نیز مذاکره کرده اند که درمجلس منعقده در ابوظبی حاضر بوده اند.

خلیلزاد درجریان مذاکره با نماینده گان شبکه حقانی بر آزادی دو تن از استادان دانشگاه امریکایی از قید آنان پافشاری کرد که درسال 2016 درکابل ربوده شده بودند. اما شبکه حقانی خواستار رهایی انس حقانی برادرسراج الدین حقانی شده اند که در سال 2014 از سوی اداره امنیت ملی افغانستان اسیر شده بود. گفته شده که به سران شبکه حقانی از سوی ملاهیبت الله اجازه داده شده بود که در مذاکرات ابوظبی شرکت کنند.
یک مقام رسمی طالبان گفت: ما خواستار ختم اشغال کشورشدیم اما طرف مقابل بر مبادله زندانیان از جمله استادان ربوده شدۀ دانشگاه امریکایی در کابل می باشند و درخصوص انفاذ آتش بس کدام صحبتی صورت نگرفت. ما درمسایل داخلی افغانستان با امریکا مذاکره نمی کنیم و ما درین باره به توصیه هیچ کسی هم عمل نمی کنیم.