-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۷ آذر ۱۴, چهارشنبه

واشنگتن پست: روسیه درصدد توجیه جنگ شوروی در افغانستان است

قانون گزاران روسیه قطعنامه جدیدی درین باره تصویب کردند. روزنامه واشنگتن پست به قلم ولادیمیر کارامورزا مقاله ای در باره یک تصمیم جدید در روسیه پیرامون افغانستان منتشر کرده است.
پوتین متهم شده است که قصد دارد با احیای سرود ملی استالین، سیاست و رویکرد روسیه در باره افغانستان امروز را نیز سر از نو تعریف کند.
 درمقاله آمده است که روسیه یک کشوری با پیشینه یی غیرقابل پیش بینی است و هردولت جدید سعی می کند روایات تاریخی را به هدف بهره برداری سیاسی برای خودش باز نویسی کند.

درهمین رابطه قانون گزاران روسیه ماه گذشته با تصویب پیش نویس قطعنامه جدید، گام دیگری درین زمینه به جلو برداشتند. قطعنامه در توجیه جنگ اتحاد شوروی در افغانستان در سال های ۱۹۷۹-۱۹۸۹ تنظیم شده است. قرار است به مناسبت ۳۰ مین سالگرد خروج اردوی شوروی از افغانستان، به تاریخ ۱۵ فبروری مراسم مشورتی در باره پیشنهاد اعضای مجلس قانون گزاری حزب متحد و حزب کمونیست روسیه پیرامون «حقایق تاریخ» جنگ شوروی در افغانستان برگزار شود. 
اسناد مربوط به حقایق تاریخی تجاوز شوروی به افغانستان بعد از فروپاشی شوروی پس از سال ۱۹۹۱ میلادی انتشار یافتند.

اشاره: بعد از اتحاد طالبان با روسیه و شکست دور اول مذاکرات مستقیم خلیلزاد با رهبران طالبان درقطر، روسیه احساس می کند که مسایل مربوط به تعیین سرنوشت سیاسی افغانستان در محور مسکو معنی پیدا کرده است.