-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۷ دی ۱, شنبه

مقامات کابل: روحیه اردوی ملی به شکل خطرناکی پژمرده شده است

واشنگتن پست: طالبان تصمیم امریکا برای خروج را علامتی از اعتماد سازی تعبیر کرده اند. 
به گزارش خبرنگار واشنگتن پست از اسلام آباد، طالبان از تصمیم امریکا برای خروج نیمی از سربازانش در تابستان پیش رو استقبال کرده اند و آن را نشانه از تمایل امریکا برای اعتماد سازی خوانده اند. 

 اما جنرال های نظامی اردوی افغانستان هشدار داده اند که این اقدام روحیه نیروهای امنیتی افغانستان را درهم می شکند. به نظر می رسد که اعلام این موضوع مسایل مربوط به مذاکرات صلح را پیچیده تر کرده و طالبان را تشویق می کند که بر خروج کل قوای امریکا و خارجی از افغانستان اصرار ورزند.

بیل روگیو تحلیل گر مسایل افغانستان در بنیاد دفاع از دموکراسی در واشنگتن می گوید: من بدین باورم که طالبان به همین دلیل درموضع خود استوار باقی مانده و انگیزه آنان برای مذاکره با حکومت افغانستان از بین می رود.

بیل روگیو گفت: خروج کامل از افغانستان به طالبان امکان می دهد که به تصرف مناطق کلیدی بیشتر در افغانستان اقدام کنند و این امر احتمالاً باعث فروپاشی کل نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان شده و زمینه را برای بازگشت جنگ سالاران فراهم می کند. 

درین حال نظامیان و تحلیل گران در افغانستان ازین بیم ناک اند که در صورت خروج قوای خارجی ممکن است نیروهای که علیه طالبان می رزمند بتوانند بدون حمایت نیروی هوایی اردوی امریکا با حملات طالبان مقابله کنند. ظاهراً چندین مقام رسمی دولت افغانستان که بدون ذکر نام شان با واشنگتن پست مصاحبه کرده اند؛ گفته اند که روحیه نیروهای امنیتی افغانستان که به درستی تجهیزات ندارند به شکل خطرناکی ضعیف شده است و سربازان پیوسته ازین شکایت دارند که نیروهای کمکی نظامی و حتی خوراک خیلی دیر به آن ها می رسد .