-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۷ دی ۹, یکشنبه

تشویش هندی ها زیاد تر شده روان است

ایروایشیا در مطلبی به قلم یک تحلیل گر هندی می نویسد: به زودی شاهد خروج نیمی از قوای امریکا از افغانستان خواهیم بود. عاقبت این کار برای مردم افغانستان خوفناک  و برای هم یک خبر ناگوار است. این نشریه می نگارد از وضع جاری افغانستان بر می آید که جنگ به بن بست کشیده و یک ابر قدرت از شکستن بن بست بازمانده و شکست خورده است. واضح است که امریکا به خاطر زمینه سازی خروج آبرومند از افغانستان با طالبان داخل معامله  شده است. 
طالبان و حامیان پاکستانی آن ها چشم انتظار خروج امریکا اند. درسال 2009 که اوباما اعلام کرد که درسال 2011 از افغانستان بیرون خواهد رفت؛ از همان زمان معلوم بود که دولت کابل در مقابله با طالبان مواضع بیشتری را از دست خواهد داد. پاکستان در صورت به دست آمدن یک موافقه صلح در افغانستان احساس می کند که از سرمایه های امریکایی محروم خواهد شد اما آن کشور با کشورهای عربستان، امارات و چین در معامله است و ازین جهت زیان های وارده به اقتصاد خود را جبران می کند. پاکستان طالبان پیروزمند را درافغانستان زمینه برای بازنگری در سیاست خود تلقی می کند و طالبان و پاکستان هردو از قدرت ایمان خود تحت عنوان غزا علیه هند استفاده خواهند کرد.