-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۷ آذر ۲۳, جمعه

وظیفه خلیلزاد، هم آهنگی امور برای خروج امریکا از افغانستان است

نشریه امریکایی می گوید اکنون خرس روسیه به سوی طالبان و افغانستان آغوش گشوده است.به حواله مقاله منتشره در The Wire  دولت ترمپ در صدد خروج زود هنگام از افغانستان است و به همین سبب زلمی خلیلزاد به عنوان هماهنگ کنندۀ مسایل برای خروج امریکا از افغانستان تعیین شده است.

 دی وایر می گوید امریکا می داند که پیروزی در جنگ افغانستان نا میسر است و چون وضیعت را تیره و تار می بیند،  قصد خروج دارد. 

یادداشت وزارت خارجه امریکا مأموریت رسمی خلیلزاد را « اجرای وظیفه» یا به عبارۀ صریح تر، « بیرون آمدن از افغانستان» اعلام کرده است.

 این نشریه امریکایی با اشاره به کنفرانس مسکو که ظاهراً به هدف مشورت برای تأمین صلح در افغانستان برگزار شد؛ می گوید که اکنون خرس روسیه به سوی طالبان و افغانستان آغوش گشوده است و درعقب صحنه این چنین نوع دوستی های دروغین روسیه پیرامون افغانستان یک بازی بزرگ تر جغرافیایی قرار دارد که روسیه در سوریه بالادستی حاصل کرده و اکنون به بازگشت گسترده به سوی افغانستان آماده گی می گیرد.

دکترغنی در به تاریخ ۲۸ نوامبر در کنفرانس ژنیو، در توضیح « نقشه راه صلح» میعاد دستیابی به صلح در افغانستان را طولانی مدت خواند و خواستار استمرار دوره ریاست جمهوری اش برای پنج سال دیگر شد. سخنان وی یک ضربه حیرت انگیز به مآموریت خلیلزاد تلقی شد که سعی در آوردن یک صلح زودرس دارد. طالبان در پاسخ به فرمایشان غنی، گفتند که مذاکره با یک دولت تحمیل شده « هدر دادن وقت است» و مذاکرات با غنی را رد کرد. 
متاسفانه افغانستان درحال حاضر به صلح آماده نیست. نقشه راه غنی درسراسر افغانستان با یک رشته بم گزاری ها استقبال شد. این ادعای غنی که حالا «زمان» صلح است دیگر قابل باور نیست. هیچ کس نمی داند این «زمان» چه وقت می آید. به نظر می آید که زمان برای آمدن صلح در افغانستان مساعد نشده است.