-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۷ دی ۲, یکشنبه

پاکستان تودی: کشور های منطقه نمی گذارند کابل سقوط کند!

خرسندی پاکستانی ها از سیاست گریز از افغانستان از سوی ترمپ/ ابرقدرت حتی نتوانست قبایل محلی را شکست دهد!روزنامه پاکستان تودی نوشته است که اعلام ترمپ در مورد افغانستان نه تنها جنرالان آن کشور را شوکه کرده بلکه کشورهای منطقه را که در جنگ افغانستان سرمایه گزاری سنگینی را انجام داده اند، در حیرت فرو برده است. جمیز متیس وزیر دفاع به دلایل اختلاف نظر درین باره ساعاتی بعد از اعلام این مطلب استعفا داد. این تصمیم در زمانی که چندین بازیگر دولتی در مساله حل وفصل صلح آمیز درگیری ها منافع خاص خود را جستجو می کنند؛ یک شبه اتخاذ نشده است.

امریکا ممکن است یک بازیگر عمده در افغانستان به حساب آید اما همین بازیگر قدرتمند نتوانست با اردوی توانمند خود قبایل محلی را شکست دهد. 
  درحالی که به نظر می رسد چنین تصمیمی برای بازگشت افغانستان به وضعیت سال های 1990 بالقوه مساعد است؛ اما خوشبختانه کشورهای منطقه مانند چین، روسیه، ایران و پاکستان قویاً آماده گی دارند و برین مساله سرمایه گزاری کرده اند تا اطمینان حاصل شود که کابل سقوط نکند.  گذشته ازین که واشنگتن درین کار منافع خود را دنبال می کند، کشورهای چین، روسیه و پاکستان درباره افغانستان پس از امریکا تصمیم می گیرند. احتمال این که ترمپ در مورد خروج از افغانستان مشوره کرده باشد؛ اندک است.