-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۷ دی ۱۱, سه‌شنبه

ایران: مذاکره با طالبان نهایت مطلوب بود

سند همکاری استراتیژیک بین ایران و افغانستان آماده امضاء است. 
بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روزگذشته در تهران اعلام کرد که عباس عراقچی، معاون سیاسی وزارت امور خارجه آن کشور  به زودی وارد کابل می شود.
وی گفت: «این سفر در آینده نزدیک، ظرف یکی دو هفته آینده، انجام خواهد شد. بعد از سفر آقای شمخانی این سفر درباره حوزه های مختلف اقتصادی و سیاسی و فرهنگی خواهد بود. تاریخ این سفر تنظیم شده و مطابق برنامه انجام خواهد شد. یکی از مباحث در این سفر سند راهبردی میان دو کشور است. در برخی از کمیته ها، یکی دو موضوع جزئی باقی مانده بود که باید مجددا به خصوص طرف افغانستانی روی آن مطالعه می کرد که امیدوار هستیم با توجه به مقدمات نگارش متن انجام شده، این سند در زمان خودش میان روسای جمهور ایران و افغانستان نیز امضا شود.»

وی در پاسخ به سوالی درباره سفر هیئتی از طالبان به تهران که گفته می شود دیروز انجام شده است، گفت: «بله این سفر انجام شده، من تایید می کنم. بعد از سفر جناب آقای شمخانی و دیدارهایی که در افغانستان داشتند، دیروز هیئتی از طالبان در تهران بود. آنها مذاکرات مفصلی را با معاون سیاسی وزارت امور خارجه داشتند. گفت وگوهای مبسوطی میان دو طرف صورت گرفت. با توجه به این که بیش از 50 درصد از اراضی افغانستان در دست طالبان است و با توجه به بی ثباتی که در افغانستان وجود دارد و با توجه با تمایل و اعلام دولت اشرف غنی این سفر صورت گرفت و مذاکرات انجام شد. یعنی دولت افغانستان در جریان این سفر بود. هدف از این سفر یافتن راهکاری میان گروه های افغانی و دولت این کشور برای پیشبرد روند صلح در افغانستان است. جمهوری اسلامی ایران با توجه به پیچیدگی روابطش با افغانستان و نقشی که در این کشور دارد و به دنبال صلح در این کشور است، این تمایل را داشت که به این مساله ورود کند تا بتواند به نقش خودش برای ایجاد ثبات و امنیت در افغانستان ایفا بکند. این به معنای یکسان بودن مواضع و هم سویی در مواضع با این گروه نیست. ما مواضع خود را شفاف داریم، این گروه هم مواضع خود را دارد، ولی در عرصه سیاست و با توجه با شرایط خطیر منطقه لازم بود این گفت وگوها انجام شود و بررسی کنیم که آیا می شود در این زمینه کمک کار دولت افغانستان بود یا نه. این مذاکرات طولانی و مهم در نهایت مطلوب دیروز انجام شد و امیدوارم بتواند دستاوردهای خوبی برای ملت افغانستان به دنبال داشته باشد.»   

وی در ادامه افزود: «تاکید می کنم گفت وگو با طالبان با اطلاع دولت افغانستان بوده است. ایران تلاش خواهد کرد که برای تسریع گفت وگوهای بین افغانی و کمک به دولت افغانستان همکاری کند. ما تنها کشوری نیستیم که وارد با طالبان وارد گفت وگو شده ایم. بسیاری از کشورهای اروپایی و منطقه با طالبان مراودات دارند. بنابراین ایران تنها کشوری نیست که با طالبان وارد گفت وگو می شود. برای ایران به عنوان کشوری که نقش مهمی دارد و امنیت منطقه برایش اهمیت دارد، گمان می کند که می تواند در این مذاکرات نقش ایفا کند.»