-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۷ دی ۱۱, سه‌شنبه

دیلی تایمز : ایران باید بخشی از معادله در بحث افغانستان باشد


امریکایی ها ظاهراْ از نزدیکی روز افزون حکومت کابل با ایران بیم ناک نیستند.روزنامه دیلی تایمز چاپ پاکستان با اشاره به ورود ایران به صحنه سیاسی افغانستان و آغاز مذاکره رسمی با گروه طالبان می نویسد که محققان امریکایی مشارکت ایران و افغانستان را «تهدیدی» بر پایگاه های نظامی امریکا در افغانستان دانسته و خواستار بازنگری در خروج قوا ازین کشور شده اند.
 ایران به جای آن که از موجودیت پایگاه امریکا در افغانستان به عنوان تهدیدی بر نیروگاه های هسته ای نگران باشد، به نظر می رسد که تهران از این مساله به حیث امتیازی برای گسترش نفوذ منطقه ای خود استفاده می کند.

 بنا برین، این اتهامات دو باره مطرح می شود که ایران به طالبان اسلحه و آموزش های جنگی فراهم می کند. اگر این اتهامات درست است چرا امریکا از اعمال تحریم ها علیه ایران کوتاه آمد و ترجیح داد که ایران را صرفاْ به خاطر برنامه های هسته اش تحت فشار بگذارد.
مساله مهم این است که مذاکرات طالبان با مقامات ایرانی با اطلاع کامل مقامات افغانستان صورت گرفته است. تهران درتشکیل نخستین دولت پس از طالبان نیز نقش داشت. پروژه چاه بهار تنها به افغانستان، ایران و هندوستان سود نمی رساند بلکه یک اجماع کشورهای همسایه برای یک صلح مشترک به وجود آمده است. اگر واقعاْ چنین اتفاقی افتاده است ایران باید بخشی از معادله در منطقه باشد. اکنون سوال این است که آیا ایران آماده است درهیات عامل منطقه شامل باشد؟ بی پرده باید گفت که گزینه سنگ اندازی در راه صلح نمی تواند مطرح باشد.