-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۷ بهمن ۳, چهارشنبه

ترکیه از سوریه بیرون می رود

اردوغان که سال ها همدست داعش بود، حالا با داعش مبارزه می کند!

روز گذشته اردوغان رئیس جمهور ترکیه در آستانۀ سفر 23 جنوری به روسیه  گفت:

" بدنبال کسب نتیجه از مذاکراتمان با روسیه و آمریکا هستیم. هیچ نیرویی بهتر از ما توان مبارزه با داعش را ندارد. اگر به قول هایی که به ما داده شده عمل کنند اجازه نخواهیم داد منطقۀ حائل مبدل به باتلاق و مرکزی تروریستی علیه ما شود. ما خواهان کنترل منطقۀ حائل هستیم."

او همچنین در شورای اقتصادی اتحادیه اتاق‌های بازرگانی در آنکارا با اشاره به تماس تلفنی خود با «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا، گفت: «منطقه امنی به عمق 32 کیلومتر (20 مایل) در طول مرزهایمان (با سوریه) تشکیل خواهد شد. فردا که به روسیه سفر می کنم، با رئیس‌جمهور (ولادیمیر) پوتین درباره تحولات شمال سوریه صحبت می‌کنم. ترکیه چشم طمع به خاک سوریه ندارد. منبج را از تروریست ها پس می‌گیریم و آن را با صاحبان اصلی‌اش باز می‌گردانیم... سوریه، به سوری‌ها تعلق دارد و ما تلاش می‌کنیم آن را به صاحبان واقعی بازگردانیم».

 این در حالی است که روسیه خواهان همکاری بیشتر در این منطقه با کرد های سوریه و ایران است و حامی حضور نیروهای دولتی سوریه در این منطقه. در این میان گفته می شود پس از انفجار انتحاری 17 جنوری در منبج یک شرکت خصوصی آمریکایی به نام "واتر بلک" که شرکتی واسطه در امور امنیتی می باشد در قبال دریافت پول و کاستن از مخارج ایالات متحده  پیشنهاد محافظت امنیتی و ضد تروریستی در منطقۀ حائل را ارائه داده است!