-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۷ دی ۲۲, شنبه

عربستان‌، برخلاف احکام اسلام، ازدواج کودکان را ممنوع کرد


هرچه می زنند سروتۀ قضیه به هم نمی آید!در ادامه اصلاحات اجتماعي در عربستان سعودي، مجلس شورای اين كشور ازدواج دختران و پسران زیر ۱۵ سال را به طور کلی ممنوع و زیر ۱۸ سال را منوط به کسب اجازه از دادگاه کرد.

رئیس مجلس شورای عربستان در بیانیه‌ای مطبوعاتی که رسانه‌های عربستانی آن را منتشر کردند، تاکید کرد در سایه گسترش پدیده ازدواج زودهنگام دختران (کودک‌همسری) و درخواست‌های صورت‌گرفته برای منع گسترش این پدیده مقرر شد ازدواج افراد زیر ۱۵ سال به طور کلی ممنوع و مسئله ازدواج افراد زیر ۱۸ سال چه پسر و چه دختر به شکل موردی در دادگاه مطرح و با حکم دادگاه این امر انجام شود.

مدیر کمیته حقوق بشر در مجلس سعودی تایکد کرد که هدف از تصویب این قانون جدید حمایت از خانواده‌ها در این کشور و تلاش برای کاستن از آمار بالای طلاق است.

این خبر کمتر از یک ماه پس از آن منتشر می‌شود که در ايران، کمیسیون قضایی مجلس شوراي اسلامي طرح ممنوعیت ازدواج دختران زیر ۱۳ سال را رد کرد.


اما در ایران
مخالفت مجلس ولایت با ممنوعیت کودک‌همسری

عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی ه در گفت‌وگویی با امتداد با بیان اینکه کمیسیون حقوقی، قضائی مجلس به طرح کودک_همسری رأی نداد، خبر از رد این طرح داد.

به گفته سیاوشی تأکیدات مخالفان این طرح بیشتر روی موازین شرعی است. به گفته آنها، چون ولی قهری می‌تواند این اجازه را به دختر بدهد که ازدواج کند پس نمی‌شود ورود کرد. این دوستان به آمار استناد می‌کنند و می‌گویند تعداد کسانی که در ۱۳ سالگی ازدواج می‌کنند تعدادشان زیاد نیست و بهتر است اصلا ورود نکنیم، درحالی‌که آمار ارائه‌شده توسط آنها از حدود چهار هزار ازدواج در یک سال خبر می‌داد که به نظر می‌رسد، بر اساس کنوانسیون‌های جهانی چنین ازدواجی در چنین جمعیتی کشتار جمعی محسوب می‌شود.

سیاوشی می‌گوید: متاسفانه تلاش ما در مجلس برای مقابله با کودک همسری به جایی نرسیده و گویا تلاش‌های مُخرب بیش از تلاشِ ما به ثمر رسید