-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۷ دی ۲۹, شنبه

احمدشاه مسعود: بدترین نوع خوشحالی، فیرهای شادیانه است

خاطره ای از پدر شهیدم برای شما نقل می کنم. 
نوشته: احمد مسعود- منبع: سریچه پرس

همیشه سعی میکردند که اعیاد را در کنار خانواده سپری کنند٬ گاهی هم اینگونه نمیشد و در عید از بهترین عیدی که همانا مهر پدری بود خبری نبود. 
یادم می آید یکبار که با ایشان در پنجشیر بودیم شب عید بود. تا بر مردم معلوم شد که صبا عید فطر هست مردم شروع به خوشحالی کردند و در خانه ما نیز جشن کوچکی با پدر خویش داشتیم که ناگهان صدای تفنگ از دور دست ها شنیده شد. 
بار اول چند دانه فیر منفرد بود. پدرم را دیدیم کمی عصبانی شد اما خوب فردا عید بود نباید بخاطر چیزهای کوچک زود عصبانی میشد این شد که مشغول بازی با فرزندان خویش شد تا اینکه اینبار صدای رگبار چندین تفنگ شنیده شد.
گویا جوانانی بودند که میخواستند اینگونه خوشحالی خویش را نشان دهند . 
خشم کاملا هویدا بود و کسی نمیتوانست چیزی بگوید . سریع بلند شدند و بیرون رفتند، من نیز دوان دوان از پشت ایشان از خانه خارج شدیم. گفت کماندو ها را بگو بیایند . چند نفر از بچه های قطعه کماندو که اکثرا تعدادی از آنها با پدرم می بودند حاضر شدند. گفت بروید سریع پیدا کنید که فیر کنند که بوده است.
بعد از گذشت مدتی چند نفر را پیش پدرم آوردند. دستور داد تا به زندان منتقل شوند تا تنبیه شوند. هر چقدر که بعضی از دوستان پدرم روا داری کردند که فردا عید هست پدرم قبول نکرد و بر حرف خویش ایستاد.
بعد از رفتن آنها پدرم به دوستانش گفت. سلاح و مهمات را با هزار و یک زحمت پیدا می کنیم و به هزار و یک جا رو می اندازیم تا یک مرمی بگیریم. برای این که از این خاک دفاع کنیم نه اینکه هوایی فیر کنیم که همان مرمی خود برگشته و خدای ناکرده کسی دیگر را اسیب میزند.
دوستان من٬ بدترین نوع شادی همین است. فیر هوایی نه تنها باعث این میشود که مهمات که همانا ارزش بسیار بالا دارند را از دست میدهیم و هم اینکه خود مرمی خارج شده بعد از طی مسیری در هوا برگشته و به همان سرعتی که بالا رفته پایین می اید و خدای ناکرده اگر به کسی اصابت کند باعث مرگ میشود .
مخصوصا در کلان شهرهای مثل کابل که ازدیاد جمعیت هست و شانس اینکه مرمی به کسی اصابت کند بسیار بالاست. 
پس از دوستان عزیزم و هموطنان گرامی خواهش میکنم اینکار را نکنند و اگر دوستان٬ اقوام ٬ فرزندان شما دچار چنین اشتباهی شد حتما جلوگیری کنید .
با تشکر
احمد مسعود