-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۷ بهمن ۴, پنجشنبه

پوتین هم حضور امریکا در سوریه را غیر قانونی می داند؛ درعین حال از آن دفاع می کند!

گزارش الناز گرجی- پیک نت

ديدار پوتین و اردوغان در مسکو که  چند ساعت به طول انجامید پايان يافت و سپس هر دو با چهره هائی خسته و بی خنده در یک کنفرانس خبری مشترک شرکت کردند. پوتين پس از اشاره به گسترش روابط تجارى بين دو كشور در زمينه انرژى، شامل جريان گازى ترك در درياى سياه و احداث نيروگاه هسته‌اى "آك كويو" و  توريسم بلافاصله به موضوع اصلی مذاکره یعنی سوريه پرداخت. وى با تاكيد بر  ضرورت حل سياسى مسئله سوريه در چارچوب تماميت ارضى و مصوبه ٢٢٥٤ سازمان ملل، به كميته قانون اساسى سوريه اشاره کرد و ضمن ابراز تاسف از روند كند در اين خصوص ، با اشاره به تصميم خروج آمريكا از سوريه و استقبال از آن روی ضرورت تماس و گفتگو میان كردها و دولت مركزى سوريه تاكيد و اشاره كرد كه چنين تماس و تفاهمى به نفع تمامى طرفين و كشورهاى مجاور خواهد بود. پوتین علیرغم ظاهر عبوسی که هر دو رهبر پس از مذاکرات داشتند گفت که گفتگوها در فضائی سازنده انجام شد و بلافاصله اضافه کرد که روسیه از گفتگوها میان دولت سوریه با کردهای آن کشور حمایت می کند. او گفت که پیشتر با ترکیه در مورد شهر ادلب به توافق هائی رسیده بودیم و اکنون نیز به این توافق رسیدیم که بزودی اجلاسی با شرکت روسیه، ایران و ترکیه در روسیه برگزار شود. ما طرفدار خروج امریکا از سوریه هستیم زیرا این حضور غیر قانونی است. نه دولت سوریه و نه سازمان ملل از امریکا برای چنین حضور دعوت نکرده اند.

اردوغان نیز پس از اشاره به گسترش روابط تجارى كه به سطح ٢٦ ميليارد دلار رسيده و اشاره به ٦ ميليون توريست روس بلافاصله به موضوع سوريه پرداخت، با اين تفاوت كه اشاره اى به تماميت ارضى سوریه نکرد و در مقابل، از طرح منطقه حائل ٣٢ كيلومترى توسط آمريكا در شمال سوريه و ضرورت ادامه حضور امریکا در سوریه دفاع کرد.