-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۷ دی ۱۴, جمعه

هند کنایه استهزاء آمیز دونالد ترمپ را محکوم کرد

کنگرس هند گفت که هند نیازی و پند و نصیحت امریکا در مسایل افغانستان ندارد.
حزب حاکم بهاراتیا جاناتا ( بی جی پی) و احزاب مخالف هند سخنان استهزاء آمیز دونالد ترمپ درمورد نقش هند در جنگ افغانستان را محکوم کردند. هند و امریکا در سالیان پسین روابط نزدیک با هم داشته اند و به دنبال راه هایی برای مقابله با نفوذ چین در آسیا هستند. اما سخنان ترمپ در رابطه به فعالیت های توسعه ای هند در افغانستان نه تنها سیاسیون بلکه مردم هند را نیز ناراحت کرده است. 
ترمپ در باره برنامه های توسعه ای هند در افغانستان گفت که آیا می دانید این چه است؟ تمام کار آن ها معادل هزینه پنج ساعت کاری است که ما در افغانستان انجام می دهیم. گویا صدراعظم هند گفته بود که ما در افغانستان کتابخانه راه انداخته ایم. ترمپ با تمسخر گفت که تشکر از کتابخانه تان مگر در افغانستان چه کسی کتاب می خواند؟
دبیر کل حزب بی جی پی در تویترش نوشت: شاید ترمپ بداند و این که او از هرگونه کمک دیگران به افغانستان چشم پوشی می کند؛ هند در افغانستان نه تنها کتابخانه ها بلکه جاده ها، سد ها، مدارس و حتی مجلس نماینده گان را ساخته است. ما در حال ساختن زنده گی در افغانستان هستیم و مردم افغانستان ازین بابت سپاسگزار ما اند. اهمیتی ندارد که دیگران چه کرده اند و چه نکرده اند. 
کنگرس هند گفت که هند نیازی و پند و نصیحت امریکا در مسایل افغانستان ندارد.
این تنش های لفظی زمانی پیدا شده است که قرار است حمدالله محب مشاور شورای امنیت ملی افغانستان با همتای هندی خود ظرف روزهای آینده دیدار کند.