-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۷ اسفند ۶, دوشنبه

تاکید هند - ایران بر اخراج کامل طالبان پاکستانی از افغانستان

ملا عبدالغنی برادر رهبر جدید طالبان خواهد شد

مذاکرات امروز دوشنبه درقطر با حضور ملا عبدالغنی برادر، به معنای آن است که پیش شرط ها و دغدغه های پاکستان از سوی امریکا شده؛ هرچند این مذاکرات زیر سایۀ تغییر عصبانیت ایران و هند در برابر پاکستان قرار گرفته، در برجسته کردن هویت سیاسی طالبان اثری تعیین کننده دارد.
به نظر می رسد ملابرادر درمراحل بعدی مذاکرات عملاً به حیث رهبر جدید طالبان اثبات موقعیت کند. دولت هند، دولت کابل و نیروهای موسوم به «ضد طالبان» تحت هیچ شرایطی حاضر به انتقال شورای کویته تحت رهبر ملاهیبت الله به کابل نمی باشند.
گره اصلی مساله فعلاْ همین است.

براساس یافته های اطلاعاتی، دولت هند بر جدایی پاکستانی ها از صفوف جنگی طالبان افغانستان پا فشاری دارد. اطلاعات هندی ها بیان می دارد که طالب افغانستان در واقع یک گروه کوچک نظامی است و اکثریت طالبان رزمنده در میدان جنگ، طالبان پاکستانی اند که از سوی آی اس آی فرماندهی می شوند.
آی اس آی به شکل جعلی تعداد جنگجویان طالبان « افغان» در افغانستان را گسترده تبلیغ می کند. متاسفانه در سالیان اخیر این تبلیغ بخشی از سیاست داخلی کرزی و غنی هم بوده است که طالبان را یک قلم به عنوان « د افغان بچی» اعلام کرده و سیاست خود را درهمین راستا تعریف کرده اند. در مذاکرات پیشاپیش درعقب درهای بسته بین هند، ایران، پاکستان و امریکا بر قطع کامل رابطه بین طالب پاکستانی و طالب افغان تاکید شده است. حتی تاکید شده است که با ورود طالبان افغانستان به جریان صلح سیاسی، تمام رخنه های سرحدی از سوی دولت پاکستان مسدود ساخته شود تا هیچ طالب پاکستانی به نام افغان وارد قلمرو افغانستان شده نتواند.