-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۷ اسفند ۸, چهارشنبه

درحاشیۀ استعفای نه چندان ناگهانی جواد ظریف
گزارشنامه افغانسان: علی رضا نامور حقیقی از نخبه گان روشنفکری ایران بدین باور است که استعفای جواد ظریف براساس مشورت های داخل نظام است و احتمالن او را برای پست ریاست جمهوری « ذخیره» می کنند. نظر برخی ها این است که ظریف همانند دورۀ برجام، از استفاده خارج شده و به دلیل اختلاف با سردارقاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس و ارکان عمومی سپاه پاسداران، به حاشیه می رود تا تا یک چهرۀ پسا برجامی روی صحنه بیاید تا مستقیم ممثل دپلوماسی نظامیان ایران باشد. 
درین حال احمد زیدآبادی در کانال تلگرام خود نوشت: استعفای بی‌مقدمه و غافلگیرکنندۀ دکتر محمد جواد ظریف را می‌توان به دو سطح متفاوت از انگیزه و علت نسبت داد.
در یک سطح که می‌شود آن را کلان و استراتژیک نامید، ظریف به این نتیجه رسیده است که نظام سیاسی کشور به سمت و سویی میل کرده است که او به عنوان وزیر خارجه، دیگر امکان نمایندگی و دفاع از سیاست خارجی آن را ندارد و در صورت تداوم مسئولیت‌اش باید یکسره علیه دیدگاه‌ها و نظرات خود عمل کند.
اگر علت استعفای ظریف و انگیزۀ او از کناره‌گیری در این سطح باشد، در آن صورت، به احتمال زیاد نظام سیاسی کشور تصمیم به عدم تصویب لوایح اف‌ای‌تی‌اف گرفته و قصد دارد در برابر فشارهای خارجی موضع تهاجمی‌تری بگیرد. چنین تصمیمی تبعات سیاسی داخلی فراوانی دارد و بخصوص برای دولت حسن روحانی خبر بسیار ناخوشی است.