-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۷ اسفند ۴, شنبه

مایک پمپئو: روسیه هیچگاه طرفدار آزادی ملل کوچک نبوده است!

مایک پمپئو از تاریخ مثال آورد. اما من با خواندن این تکه از سخنان او سراسر تاریخ آسیای میانه از نظرم گذشت.

ترجمه رضا نافعی- آینده ما


مایک پمپئو وزیرخارجه امریکا، در سفر خود  به  بوداپست پایتخت مجارستان به دولت آن کشور هشدار داد که  همکاری با چین و روسیه  خطر هائی در بر دارد. وزیر خارجه مجارستان اعتنائی به این تهدید نکرد و از « ریاکاری ناهنجار» سخن گفت.
پمپئو در سفارت امریکا در بوداپست گفت: «از سال 2011 تا کنون  من نخستین وزیر خارجه امریکا هستم که از مجارستان دیدار می کنم.  بسیاری از نگرانی هائی که از آنها سخن گفته شده، چیزهائی هستند که در غیاب امریکا رخ داده اند، بنا بر این من فکر می کنم این که ما اینک در اینجا هستیم حائز اهمیت بسیار است».پمپئو در دنبال سخنان خود گفت: این که امریکا مدت زیادی از مجارستان دوری کرده سبب گشته که کسانی این خلاء را پر کنند  که پذیرای ارزش های ما نیستند. روس ها و چینی ها اینجا به نفوذ بیشتری دست یافته اند، آنها کوچکترین اعتباری برای ارزش هایی که ما به آنها  دل بسته ایم  قائل نیستند.بر اساس این ارزیابی، وزیر خارجه امریکا هشدارباشی در چمدان سفر خود برای دولت مجارستان به همراه آورده بود که به نظر دولت واشنگتن روابط حسنه ای با مسکو و پکن دارد.پمپئو روز دوشنبه در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با وزیر خارجه مجارستان گفت:» ما نباید اجازه دهیم که پوتین گوه ای میان دوستان ناتو فرو کوبد. ( یعنی چوب لای چرخ گذاشتن) ایالات متحده و همپیمان های آن «با وقوف کامل به تاریخ می دانند» که روسیه  در هیچ زمانی دوست آزادی و استقلال ملل کوچک نبوده است.اما منظور پمپئو فقط کرملین نبود. او  به همپای مجارستانی خود هشدار داد که مواظب خطرهای همکاری با چین هم باید باشد و توضیح داد  » بمحض آن که مجارستان  دست چین را بفشارد بدهکار شده است، هم  سیاسی و هم اقتصادی».سفارش ویژه او به کشورهای اروپائی این بود که مبادا برای ایجاد شبکه های جی 5 – 5G- با کنسرن چینی » هوآ وای» وارد همکاری شوند. پمپئو گفت:» ما می خواهیم مطمئن شویم که فرصت ها و خطرات استفاده از این دستگاه ها را به شما نشان داده ایم».وزیر خارجه مجارستان در پاسخ به آموزش های پمپئو گفت » تا وقتی برخی از کشور ها وقت خود را صرف دخالت در امور دیگر کشورها می کنند، جهان ما، جهان بهتری نخواهد شد.او تاکید کرد که بوداپست می تواند  مناسبات شفاف  با مسکو و پکن  و غرب داشته باشد . وزیر خارجه مجارستان  سخنان پمپئو را ریاکاری ناهنجار توصیف کرد.وزیر خارجه بودا پست گفت در سطح انتقادات زیادی جریان دارد و در زیر سطح ، میان روسیه و اروپا داد و ستد های میلیاردی در جریان است.