-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۷ اسفند ۱۲, یکشنبه

همسردکترخلیلزاد: ازین بیشتر برای شما چه کار کنیم؟

پاسخ فوق العاده منطقی همسر زلمی خلیلزاد به زنان افغانستان
خانم بنارد همسر دکترخلیلزاد در مقاله‌ای که در نشریه آمریکایی "نشنال اینترست" به زنان افغانستان تاخته و در دفاع از آنچه تاکنون آمریکا در افغانستان انجام داده نوشته که مدافعان حقوق زن در افغانستان نمی‌توانند که مانع بازگشت نیروهای آمریکایی از این کشور شوند. او گفته که زنان افغان برای دفاع از حق خود باید اقدام کنند.
خانم بنارد افزوده که حدود دو دهه است که آمریکا برای بهبود وضعیت زنان در افغانستان کار کرده است. واشنگتن بر تدوین قانون اساسی افغانستان نظارت داشته که حقوق آنان را تامین و حضور آنان را در مجلس نمایندگان تضمین کرده است. برای آنان مکتب/مدرسه ساخته، بورسیه داده، خوابگاه برای دختران در مناطق روستایی ساخته تا آنان بتوانند در دانشگاه‌ها در شهر درس بخوانند.
خانم بنارد که نام شوهرش در دو دهه گذشته با نام افغانستان و دولت بعد از طالبان گره خورده، گفته که آمریکا آموزش‌های زیادی را برای زنان افغانستان داده تا در پست‌های مدیریتی سهم بگیرند. به آنان مشوره داده که چگونه دیدگاه خود را بیان کنند، چگونه موثرصحبت کنند، چگونه برنامه‌های سیاسی و ساختارهای سیاسی را بسازند. چگونه دفاترشان را اداره کنند و چگونه اعتماد به نفس داشته باشند، چگونه ارتباطات ایجاد کنند، چگونه تجارت خود را آغاز کنند. اکنون زمان آن رسیده که تمام کارهای را که انجام شده امتحان دهند.
او گفته که زنان افغان و فعالان حقوق زن باید مسئولیت مبارزه برای حقوق زنان را خود به دوش گیرند. زنان در هرجا که هستند باید کاری را انجام دهند تا به حقوقشان برسند و برای آن مبارزه کنند. مبارزه برای بدست آوردن حقوق به معنی چاپ مقاله در مطبوعات غربی نیست، بلکه مبارزه باید در کشور و جامعه خود آنان صورت بگیرد.
خانم بنارد گفته که زنان غرب و بخصوص آمریکا نیز حقوق خود را به این دلیل بدست نیاوردند که مردم مربوط به یک فرهنگ دیگر برای شان احساس تاسف کرده و برایشان پول و سرباز فرستاده باشد تا آنها را از ظلم نجات دهند. او گفته که ما بدون فرستادن سربازان و صدها تن پول، به حقوق خود در مبارزه طولانی و دشوار دست یافته‌ایم. این کار نتیجه استفاده از قابلیت‌ها، ارزش‌ها و حضور زنان آمریکایی بوده. "هر قدمی که برداشتیم سخت بود، حق رای دادن، حق آموزش، حق اینکه توسط شوهران ضرب و شتم نشویم و حق داشتن دارایی شخصی."