-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۷ اسفند ۲۲, چهارشنبه

ختم مذاکرات دوحه بدون پیشرفت جدید

خبر واصل شده به گزارشنامه افغانستان حاکی است که  برخلاف تبلیغات رسانه ای، پنجمین دور گفت‌وگوهای خلیلزاد و طالبان در دوحه هیچ پیشرفتی نداشته و تا مدتی نا معلوم تعطیل شده است. این خبر باعث خوشحالی حکومت کابل نیز شده است.

زلمی خلیلزاد، افاده داده که دو طرف روی درباره « پیش نویس» خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان و تضمین‌ برای مبارزه علیه تروریسم "توافق" کرده‌‍اند. اما این بخش توافق، دست آورد تازه نیست و در باره مشخصات و چهارچوب  آن در دو دور قبلی گفت و گو از سوی دو جانب بحث و فیصله شده بود.

گروه طالبان اصرار خلیلزاد برای گفت و گو با دولت کابل را کماکان رد کرده و شرایط آتش بس را نیز از سوی خود شان مطرح کرده اند که ابتداء به خروج کامل نیروهای امریکایی از افغانستان ربط مستقیم دارد. منابع مطلع در پاکستان می گویند که خلیلزاد به هیأت طالبان گفته است که بعد از مشورت با مقامات امریکا به شرایط پیشنهادی آن ها جواب خواهد آورد.