-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۸ فروردین ۶, سه‌شنبه

عمران خان با سه شرط مقامات هند مواجه است

در حکومت مؤقت، ساکنان ارگ هم مدغم می شوند.


عمران خان با طرح علنی تشکیل حکومت مؤقت درکابل یک نکته را روشن ساخت که این مسأله در جریان دیدارهای نوبتی دکترخلیلزاد با سران طالبان مورد بحث بوده و روی آن احتمالن توافق هم شده است.

تیم صلح و اعتدال هم با این طرح همسویی دارد. مقامات هند نیز حین مذاکرات در قطر، ازین موضوع مطلع شده و پیشاپیش مخالفت خود را با حکومت مؤقت به عنوان بدیل انتخابات اعلام کرده اند.
یعنی رویارویی بسیار جدی است.

 درین حال هرگاه روسیه، ایران و چین، هم راستا با امریکا و پاکستان، بر تشکیل حکومت مؤقت به هدف خریدن زمان و زمینه سازی برای مشارکت طالبان در حکومت آینده، اصرار داشته باشند؛ امکان همسویی مشروط هند نیز وجود دارد. شرط هندی ها این است که طالب نخست باید سراسر خلع شود؛ طالب «افغان» از پاکستانی جدا شود؛ و شورای کویته ساختۀ آی اس آی هرگز به ارگ کابل داخل نخواهد شد.

با این سه شرط هندی ها، به شمول نیروهای داخلی، هر سه کشور روسیه، ایران و چین نیز موافقت دارند؛ حتی چانه زنی ها با پاکستان درین رابطه به نتایج مثبتی هم رسیده است. ایران، روسیه و چین هیچ گاه اجازه نمی دهند که هیولای طالبی در هیأت سال های نود میلادی نعره کشان روی داتسون ها به هر طرف بتازند. زیرساخت جنبش مقاومت نیز قایم و سرشار از انگیزه و مجهز با روحیۀ نسل نو است. ضمیر کابلوف نماینده ويژۀ روسیه برای افغانستان گفت که طالبان متقاضی اند تا روسیه در کنار امریکا، از توافق صلح ضمانت کند. تفسیر این سخن آن است که نیروهای ضد طالبان در پوشش حمایتی روسیه و ایران قرار دارند. هرگاه روسیه و ایران خود را کنار بکشند، توازن به هم می خورد و توافق با طالبان خود به خود لغو می شود.

یک نکته مهم است: طالب و پاکستان از اردوی ملی وامنیت ملی افغانستان ترس دارند و تحلیل شان این است که اردو و سازمان اطلاعاتی دولت درافغانستان، ذاتاً ضد طالب و پاکستان است و بعید است در صورت مشارکت سیاسی در یک دولت جدید، مصالح استراتیژیک پاکستان برآورده شده و طالبان هم بتوانند با دشمنان خویش گذاره کنند. درحکومت مؤقت تشکیلات کنونی ارگ نیز مدغم می شود و بحث حذف هیچ یک از طرف ها مطرح نیست.