-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۷ اسفند ۲۰, دوشنبه

قریشی: پلان هند علیه پاکستان درافغانستان شکست خورده است

شاه محمد قریشی افاده داد که علت شکست هند، نقش آفرینی سازنده پاکستان در گفت و گوی طالبان با امریکا بود.به حوالۀ پاک تریبیون، شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان در محضر اهالی رسانه در لاهور گفت که پلان هند به هدف منزوی کردن پاکستان در حوزه افغانستان ناکام شده است.

قریشی افاده داد که امریکا وقتی پاکستان را در فهرست خاکستری نیروی کاری عملیات مالی قرار داد بود؛ رابطه دو کشور چندان توصیفی نداشت. اما به علت سیاست های پیروزمندانه پاکستان در امور خارجی روابط ما با آن کشور در حال بهبود است.
او نقش پاکستان در گفت و گوی صلح بین امریکا و طالبان را عامل موفقیت سیاست خارجی پاکستان توصیف کرد. به گفته قریشی روابط پاکستان و امریکا به یک مرحله جدید گذار کرده است. وی اظهار داشت مذاکره بین طالب و امریکا در دوحه در جریان بوده و انتظار می رود نتایج مثبتی به همراه بیاورد.

وی گفت هرگاه صلح به افغانستان برگردد، پاکستان نه تنها به انرژی ارزان از آسیای میانه دست می یابد، بلکه اقتصاد کشور رو به توسعه گذاشته و در نتیجه صادرات پاکستان فزونی خواهد یافت.

قریشی اظهار داشت: در جنگ درازمدت افغانستان گفته می شد که دسته جات تروریستی از خاک پاکستان در افغانستان عملیات انجام می دهند. این در واقع سیاست برنامه ریزی شده نارندرا مودی صدراعظم هند بود که می خواست پاکستان را به انزوا بکشاند. هند درنظر دارد پاکستان را از نظر دپلوماسی منزوی در انزوا ببرد اما شکست خورده است.