-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۷ اسفند ۱۳, دوشنبه

جناب ملک ستیز، امید دارد عطا نور را با نامه نویسی تغییردهد!


عطا نور حداقل از راه اندازی یک کمپاین اعانه برای بازسازی مدرسه سلطان العلماء خود داری کرد و به ندای تاریخ مولانا گوش شنوا نشان نداد، نامۀ ملک ستیز در وی چه اثر خواهد کرد؟نامه‌ای به آقای نور!- نویسنده: ملک ستیز
دو سال پیش در شهری که شما والی آن بودید برای اجرای ماموریتی آمده بودم. گروهی از روشن‌فکران و نخبگان شهر شعر و هنر، بزرگوارانه به دیدنم آمدند. ما روی مسایل جاری در کشور صحبت کردیم. آن‌ها از من خواستند تا دیدگاه‌هایم را پیرامون بلخ، خانه اصلی مولانای بزرگ پیشکش کنم. من از دید ژیوپولیتک نگاهی به این جغرافیای با اهمیت انداخته و آن را با لیلانگوی در افریقا، فرغانه در ترکستان، قونیه در مرزهای ترکیه و بالکان، سیانریپ جنوب‌شرق آسیا و سمرقند آسیای میانه همردیف پنداشتم.
اما وقتی بلخ را در چنین جایگاه شامخ جغرافیای استراتژیک جهان قرار دهید پرسش‌هایی در ذهن شما خطور می‌کند و من تلاش کردم آن‌ها را با نخبگان بلخ در میان گذارم:
ـ در این شهر تاریخی و معنوی چند اطاق فکر فعال است؟
ـ در این سرزمین تاریخی چند مرکز خدمات فرهنگی و هنری از سوی دولت فعال است؟
ـ در این شهر حماسه و تاریخ چند موزیم حماسی وتاریخی کار می‌کند؟
- جایگاه این شهر باستانی در نهادهای پژوهشی و باستان‌شناسی جهانی در چه است؟
- چند تیاتر، همایش‌گاه هنر خراسانی و خوارزمی، همایش‌گاه های شهنامه خوانی و مثنوی معنوی در شهر باز است؟
- چند مرکز جذب گردش‌گران منطقه و جهان در این شهر فعال است؟
- و بلاخره آیا این شهر دارای چند اطلس معیاری شناخته شده در منطقه و جهان است؟
من نمی‌خواهم پاسخی را که از نخبگان بلخ بدست آوردم این‌جا بنویسم. شما و باشندگان بلخ این پاسخ‌ها را بهتر می‌دانید. اما واقعیت این‌است که شهر مزار شریف دارای چندین شهرک، خیابان‌های اسفلت‌شده، هوتل‌های زیبا و ساختمان‌های مجلل شده است. من همچنان شنیدم که این شهر محل بود و باش پول‌دارترین‌های افغانستان است.
من به این باور هستم که شاخص پیروزی و دستاورد های شما را باید با فکر و تاریخ شهر تان میزان کرد.
شما در گفت‌وشنود اخیر تان با رسانه ها از پشتوانه‌ی مردمی گپ می‌زنید. من به این باور هستم که اگر شما به این زیربناها نپردازید، پشتوانه‌ی مردمی به سان بالون‌هایی می‌مانند که با وزش بادِ قدرت، مسیر عوض خواهند کرد. از این‌رو بهتر است شما که قدرت و پول دارید در این شهر با معنا کانون‌سازی کنید نه بالون سازی. در این شهر ظرفیت‌های بالایی از شخصیت‌های اکادمیک، روشن‌فکران، روشن‌گران، بهترین شاعران و استادان دانشگاه کشور به سر می‌برند. هر زمانی‌که قدرت و سیاست در خدمت معنویت یک شهر قرار گرفت، مشروعیت تاریخی نصیب رهبران سیاسی آن می‌شود. این کانون‌ها را بسازید و در دل تاریخ جا باز کنید.

اشارۀ ثانی: عطا نور خیلی سهل و به یاری مجمع فرهنگیان و تاریخ پژوهان داوطلب می توانست از راه تاریخ زدایی به طریق وصلیت به اصل بگرود؛ اما هجده سال تمام این مأمول محقق نگشت. او با وضع یک فیصدی بسیار اندک از عواید سرسام آور گمرکی اش به این کار مبارک اقدام کند؛ اما او از نظر اندیشه در شوره زار برهوت گام می زد و حالا هم درهمان حدود پرسه می زند.