-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۸ فروردین ۲۴, شنبه

پیک نت گزارش کرد

توافق نامه بین طالب و امریکا تنظیم شده و خلیلزاد رئیس جمهور خواهد شد.

طالبان سه چهارم افغانستان را کنترل می کند. در چنین اوضاعی دولت آمریکا مانورهایی را انجام می دهد که اعتراض رسمی کابل را برانگیخته است. در دوحه (قطر) مذاکرات پشت در بسته ای بین نمایندگان آمریکا و «طالبان» برگزار می شود. نماینده ویژه ترامپ در امور افغانستان «زلمای خلیل زاد» که سالها نماینده افغانستان در سازمان ملل بود و اکنون مشاور کاخ سفید است، هیئت نمایندگی افغانستان را از محتوای مذاکراتی که او با طالبان انجام می دهد مطلع نمی کند. گزارشهایی وجود دارند مبنی بر این که آمریکایی‌ها و طالبان طرح توافق نامه صلح را بدون مشارکت کابل تنظیم کرده اند. مشاور امنیتی ریاست جمهوری افغانستان بنام "حمدالله محب" می گوید:

آمریکایی ها در این مذاکرات بازی جدیدی را راه انداخته اند، که در نتیجه آن قدرت به طالبان منتقل خواهد شد و یک رئیس جمهور موقت دست نشانده آمریکا تعیین خواهد شد. به احتمال زیاد این فرد «زلمای خلیل زاد» است که دارای اصل و نسب افغانی است. این همان چیزی است که تلاش می شود پشت پرده  بر سر آن توافق کنند.

واشنگتن رسما اظهارات «حمدالله محب» را «اوهام» خواند، اما در کابل گفته های وی را جدی گرفته اند.