-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۸ فروردین ۱۲, دوشنبه

بازگشت احتمالی «فاطمیون» به افغانستان

دولت افغانستان و بسیاری از کارشناسان معتقدند ایران می‌تواند دوباره و خصوصا حالا که ایالات متحده قصد دارد برای پایان دادن به جنگ با طالبان نیروهایش را از افغانستان خارج کند، این افراد را بسیج کند تا نفوذش را در افغانستان محکم کند.

بیل روجیو، سردبیر «مجله جنگ طولانی»، وبسایتی که جنگ آمریکا را پوشش می‌دهد با هشدار نسبت به ادامه ترور در افغانستان نوشت: «منتظر باشید که ایران گروه شبه‌نظامیان خود را جایی در داخل افغانستان بازسازی کنند. ایران از این افراد که بر آن‌ها سرمایه‌گذاری زمانی و مالی و مهارتی کرده صرفنظر نمی‌کند».
مایکل کاگلمن، مدیر بخش آسیای موسسه ویلسون مستقر در واشنگتن می‌گوید ایران نیز احتمالا می‌خواهد با این بهانه محکمه‌پسند که شیعیان افغان احتیاج به یک مدافع دارند از هر گونه آشفتگی برای بسیج کردن فاطمیون در درون افغانستان استفاده کند. اگر افغانستان دچار ناآرامی بیشتری شود، «ایرانی‌ها یک انگیزه قوی برای کمک به نیروهای شیعه خواهند داشت. شیعیانی که با تهدید جدی از سوی طالبان و خصوصا داعش روبه‌رو خواهند شد».
به گفته مقام ارشد وزارت کشور افغانستان، ایران هم‌اکنون نیز به نیروهای فاطمیون که در کابل زندگی می‌کنند کمک می‌رساند و از منطقه مرکزی هزاره‌نشین بامیان حمایت می‌کند. او می‌گوید نیروهای اطلاعاتی افغانستان یک مقام ارشد دولت ایران را شناسایی کرده‌اند که «فعالیت نیروهایی که به افغانستان بازگشته‌اند را اداره می‌کند» و به آن‌ها اسلحه و پول می‌رساند و چهارچوبی را برای بسیج کردن سریع آن‌ها تدارک دیده که در صورت لزوم از آن پیروی کنند. طبق اظهارات او عبدالغنی علی‌پور از جنگ‌سالاران هزاره که به نام «فرمانده شمشیر» نیر خوانده می‌شود، در این راه به ایران کمک می‌کند. او سال گذشته به خاطر ساختن یک گروه نظامی غیرقانونی بازداشت شد اما پس از اعتراض هزاران تن از  هزاره‌ها آزاد شد.