-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۸ اردیبهشت ۶, جمعه

تی آرتی ورلد: غنی فقط در فکر شکستن مخالفان سیاسی خود است

امریکا دریک شرایط دشواری قرار دارد که بین غنی و سیستم سیاسی افغانستان کدامیک را برگزیند؟شبکه تی آرتی ورلد در مطلبی نوشته است: اکثر بازیگران عرصه سیاست افغانستان به این مساله توجه دارند که در صورت ادامه ریاست جمهوری دکترغنی سر از ماه می، پروسه شکننده صلح با طالبان و همچنان بقای سیستم سیاسی افغانستان را مواجه با خطر می کند. 
با وصف که آنان بر نظریه یک دولت موقت اصرار می ورزند، جامعه جهانی و به ویژه امریکا، ناگزیر اند بین غنی و سیستم سیاسی در افغانستان و همچنان بین دکترغنی و معامله صلح با طالبان، یکی را انتخاب کنند. 

مشخص است که دکترغنی مردی شرارت پیشه نیست. او به یک قهرمان تراژیک شکسپیر بیشتر شبیه است. وطنش را دوست دارد و مایل است به صلح و توسعه دست یابد. اما دکترغنی مردی متکبر است و تنها خودش را قادر به نجات افغانستان تصور می کند. این نقص در وجود او در قدم اول به یک نوع اقتدارگرایی نوع پدر سالارانه تغییر شکل داده است. غنی مایل به سخرنانی و ریزه کاری است و درین ره نقش یک استاد بزرگ را بازی می کند. 
اعتقاد نخوت بار غنی به این مساله که می تواند به تنهایی افغانستان را نجات دهد، هرچند رفتار او را خشن تر نکرده ولی منجر به خرابی های زیادی شده است. وی هرچه بیشتر در قدرت بماند، به همان اندازه رقبای خود را از نفس می اندازد. این از ویژه گی های وی پس از رسیدن به ریاست جمهوری است.
دوره ریاست جمهوری غنی به تاریخ 22 می منقضی می شود. وی خیال دارد درانتخابات ماه سپتامبر دو باره به قدرت برسد. پیش ازین، منطقی است فرض کنیم که دیوان عالی افغانستان برای تمدید دوره کار وی از شخص دکترغنی دستور گرفته است. 
افغانستان به یک هم آهنگ کننده خلاق نیازمند است. اما غنی فقط در فکر شکست دادن مخالفان خود است و به این وسیله روند صلح را اخلال می کند. مذاکرات صلح با طالبان در اولویت کاری غنی قرار ندارد. یک مقام سابق امریکا که از افشای نامش خود داری کرده به رویترز خاطر نشان کرده است که غنی امیدوار است که امریکا قبل از موعد انتخابات ریاست جمهوری قادر به امضای یک معاهده صلح با طالبان نشود تا چانس پیروزی وی در انتخابات افزایش یابد. 
نویسنده مقاله در تی آرتی ورلد در پایان می نگارد که یک حکومت سرپرست به رهبری شخصیت های سیاسی و خوشنام افغانستان به دولت کابل مشروعیت می دهد تا زمان برگزاری انتخابات دست به اصلاحات انتخاباتی زده؛ نظرسنجی با اعتبار را به راه بیاندازد و به سوی یک مذاکره بین الافغانی با طالبان گام هایی به جلو بردارد.