-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۸ فروردین ۱۹, دوشنبه

لاوروف: ونزوئلا حیاط خلوت امریکا نیست

لاوروف گفت روسیه با ونزوئلا پیمان نظامی بسته است.سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در گفتگو با روزنامه« مسکوی کمسومولِز» بار دیگر سیاست واشنگتن را در برابر  ونزوئلا مورد انتقاد قرارداد. لاوروف، وزیر خارجه روسیه  گفت: ما شیوه ای را که امریکا تلاش می کند تا با آن زندگی مردم ونزوئلا را «تغییر بدهد» نمی پذیریم.

لاوروف اشاره کرد که حتی آن کشورهای آمریکای لاتین، که مادور را رد می کنند و خواستار برگزاری انتخابات جدید در ونزوئلا هستند نیز، وقتی واشنگتن امکان  به میدان آوردن  نیروی نظامی برای ساقط کردن مادور را مطرح ساخت،  احساس کردند که سخت در تنگنا قرار گرفته اند.
وزیر خارجه روسیه گفت  «من به شما اطمینان می دهم که اکثریت قریب به اتفاق  کشورهای امریکای لاتین  به شدت مخالف  هر گونه تلاش برای دخالت نظامی در ونزوئلا هستند».
لاروف گفت برغم لفاظی های تند و تیز واشنگتن ، او تصور نمی کند که  بحران موشکی کوبا دوباره تکرار شود. وی بر سخنان خود چنین افزود :« این امکان که  ونزوئلا به «یک سوریه دوم» تبدیل شود نیز اصلا نمیتواند مطرح باشد.»
 بحران کوبا در سال 1962 امریکا و اتحاد جماهیر شوروی را به آستانه یک جنگ اتمی کشانید. در آن زمان پس از آن که امریکا موشک های خود را در ترکیه، در مرز اتحاد شوروی، مستقر ساخت  مسکو تصمیم گرفت متقابلا موشک های میان برد جدید خود را در کوبا مستقر سازد.
افزون بر این رئیس دیپلماسی روسیه  تاکید می کند که این واقعا«نهایت خود پسندی» است که امریکا فکر کند   نیمکره غربی حیات خلوت اوست و بر این تصور است که هیچ کشور دیگری حق ندارد به آن پا بگذارد.
وزیر امور روسیه به اظهارات مشاور امنیتی ایالات متحده «جان بولتون» پاسخ داد که  ورود صد سرباز روسی به ونزوئلا را این طور تفسیر کرده بود که » ایالات متحده امریکا تجاوز قدرت های نظامی متخاصم خارجی به نیمکره غربی،   بااهداف مشترک دموکراسی، امنیت و حاکمیت قانون را تحمل نخواهد کرد.»
لاوروف بار دیگر تصریح کرد که ارسال تجهیزات ساخت روسیه به ونزوئلا مبتنی بر قرارداد  همکاری های نظامی میان دو کشور است که در سال 2001 ، در زمان حکومت هوگوچاوز، رئیس جمهور ونزوئلا در آن زمان، منعقد شده است.
 وزیر امور خارجه روسیه در مورد ورود متخصصان نظامی روسیه به ونزوئلا گفت : چنین تجهیزاتی نیاز به نگهداری روزمره توسط متخصصان روسی دارد  و » اکنون وقت بازبینی و کنترل تجهیزات مذکور فرا رسیده بود.»