-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۸ فروردین ۲۴, شنبه

طالبان: آشتی با بودن اتمر و غنی ممکن نیست

اشاره: این خبر غیر رسمی است.
خبرگزاری پرسش: گروه طالبان در تازه‌ترین پیش‌شرط‌های خود گفته اند که شرط اساسی این گروه برای پیوستن به صلح، عزل محمد اشرف غنی و حنیف اتمر از ساختار حکومت آینده است.

گروه طالبان از شروع نشست‌های زنجیره‌یی صلح افغانستان تا واپسین نشست که در ابوظبی صورت گرفت؛ خروج نیروهای امریکایی از خاک افغانستان را به عنوان پیش‌شرط‌ اساسی شان معرفی کرده‌اند.

گزارش‌های رسیده از نشانی یک منبع معتبر به خبرگزاری پرسش حاکی از آن است که طالبان در پیش‌شرط‌های جدیدشان گفته اند که محمد اشرف غنی و حنیف اتمر نباید در ساختار حکومت آینده حضور داشته باشند. به قول منبع، طالبان گفته‌اند: غنی و اتمر را به‌خاطر امضاء پیمان امنیتی که با ایالات متحده امریکا بستند، هرگز نمی‌بخشیم.

حامد کرزی رییس‌جمهور پیشین تا پایان کارش از امضای این پیمان سر باز زد، اما با روی کار آمدن حکومت وحدت ملی در افغانستان، جنجال امضای پیمان امنیتی با ایالات متحده امریکا به پایان رسید و محمد حنیف اتمر مشاور شورای امنیت ملی افغانستان به نماینده‌گی از حکومت کابل آن را امضا کرد.

با این حال گفته می‌شود حنیف اتمر، مشاور پیشین امنیت ملی که نامزدی خود را در انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرده‌است، به عنوان رقیب جدی محمد اشرف غنی، رییس‌جمهور کشور، وارد انتخابات ریاست جمهوری سال آینده خواهد شد.